14.09.2023 - 5.10.2023 Film, Wydarzenia

Klub kina polskiego w Centrum Białoruskim

14 września – 5 października 2023 r., Centrum Kultury Białoruskiej w Wilnie (ul. Vilniaus 20)

Wstęp wolny. Filmy po polsku z napisami w języku białoruskim.

-14 września, godz. 18.00 – „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, reż. Maciej Pieprzyca
-21 września, godz. 18.00 – „Córka trenera”, reż. Łukasz Grzegorzek
-28 września, godz. 18.00 – „Jak najdalej stąd”, reż. Piotr Domalewski
-5 października, godz. 18.00 – „7 uczuć”, reż. Marek Koterski

IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA
Biograficzny, 2019, 117 min., Polska
Reżyseria: Maciej Pieprzyca
Scenariusz: Maciej Pieprzyca
Zdjęcia: Witold Płóciennik
Obsada aktorska: Dawid Ogrodnik, Cyprian Grabowski, Jowita Budnik, Wiktoria Gorodeckaja, Maja Komorowska

Życie i kariera geniusza fortepianu Mieczysława Kosza pędzi jak lecąca gwiazda: jaskrawo, inspirująco i z zawrotną szybkością. Dla niewidomego od dzieciństwa dziecka muzyka staje się oczami i sposobem opowiadania świata. Przybyły z polskiej prowincji do stolicy młodzieniec zostaje wirtuozem fortepianu, a po odkryciu jazzu ma już tylko jeden cel – podbić świat muzyki. Odnosi coraz większe sukcesy, zdobywa uznanie i liczne nagrody, nawiązuje ciekawe znajomości. Wówczas w jego życiu niespodziewanie pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza…
Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia ukazuje talent wyjątkowego artysty, upór w dążeniu do celu, nie zważając na ułomność fizyczną, czy zasady socjalistycznego ustroju. Muzykę do filmu skomponował jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów i pianistów jazzowych Leszek Możdżer. Film zdobył siedem nagród na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz dwa „Orły” przyznawane przez Polską Akademię Filmową.

Maciej Pieprzyca – polski reżyser filmowo-telewizyjny, scenarzysta, dziennikarz dokumentalny, znany z takich filmów, jak Chce się żyć i Jestem mordercą. Profesor sztuk filmowych.
Zwiastun filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”: https://www.youtube.com/watch?v=ulqCiR7K1S8


CÓRKA TRENERA
Dramat, 2018, 93 min., Polska
Reżyseria: Łukasz Grzegorzek
Scenariusz: Krzysztof Umiński, Łukasz Grzegorzek
Zdjęcia: Weronika Bilska
Obsada aktorska: Jacek Braciak, Karolina Bruchnicka, Agata Buzek, Bartłomiej Kowalski, Piotr Żurawski

Upalne lato. Maciej Kornet podróżuje po Polsce wraz z 17-letnią córką Wiktorią. Od wielu lat są tylko we dwoje, zawsze razem. Ich trasę wyznaczają zawody w tenisie ziemnym. Ona jest jego oczkiem w głowie, córeczką tatusia i jego wielką chlubą. Chciałby aby była najlepsza. On jest dla niej całym światem. Do czasu, gdy dołącza do nich Igor, dobrze zapowiadający się zawodnik, którego Maciej Kornet zacznie trenować. Dzięki niemu Wiktoria otworzy się na nowe doznania. Pierwszy papieros, pierwszy kieliszek alkoholu, pierwsza miłość. Cała trójka wyruszy w długą podróż rozklekotanym vanem, podczas której każdy będzie chciał osiągnąć swój cel.

Łukasz Grzegorzek – reżyser i scenarzysta. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował w telewizji, reżyserował reportaże, reklamy, teledyski, spoty ramówkowe. Jego pierwszy film fabularny „Kamper” zdobył nagrodę za najlepszy debiut pełnometrażowy na londyńskim festiwalu Raindance. Pięć lat później, za reżyserię „Mojego wspaniałego życia” Grzegorzek odebrał nagrodę na festiwalu w Gdyni.

Zwiastun filmu „Córka trenera”: https://www.youtube.com/watch?v=aT5vNp4jDik


JAK NAJDALEJ STĄD
Dramat, 2020, 96 min., Polska, Irlandia
Reżyseria: Piotr Domalewski
Scenariusz: Piotr Domalewski
Zdjęcia: Piotr Sobociński jr
Obsada aktorska: Zofia Stafiej, Kinga Preis, Arkadiusz Jakubik

Siedemnastoletnia Ola z niedużego miasta rusza na własną rękę do nieznanego kraju. Będzie to podróż życia, podróż w nieznane, podczas której będzie chciała odnowić relację z dawno nie widzianym ojcem. W Irlandii pozna inny świat i ludzi, którzy odmienią jej podejście do życia.

Piotr Domalewski – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser i scenarzysta. Laureat „Złotych Lwów” – Wielkiej Nagrody 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2017 oraz pięciu indywidualnych Polskich Nagród Filmowych 2018 za film Cicha noc.

Zwiastun filmu „Jak najdalej stąd”: https://www.youtube.com/watch?v=rbi2_CjbVGA


7 UCZUĆ
Dramat, komedia, 2018, 117 min., Polska
Reżyseria: Marek Koterski
Scenariusz: Marek Koterski
Zdjęcia: Jerzy Zieliński
Obsada aktorska: Michał Koterski, Marcin Dorociński, Katarzyna Figura, Małgorzata Bogdańska

Adaś Miauczyński podczas psychoterapii powraca do traumatycznych czasów szkolnych. Uświadamia sobie, że jego problemem była nieumiejętność identyfikowania i nazywania towarzyszących mu emocji. Aby poprawić jakość swojego życia musi w dorosłym wieku nauczyć się „elementarza uczuć”.

Zwiastun filmu „7 uczuć”: https://www.youtube.com/watch?v=z0G7UHnIQXA

Marek Koterski – polski reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, aktor, poeta, prozaik i dramatopisarz. Autor szeregu filmów ułożonych w cykl, dzięki przewijającej się postaci głównego bohatera – everymana Miauczyńskiego: „Dom wariatów”, „Nic śmiesznego”, „Ajlawju”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, zaś przede wszystkim obsypany nagrodami „Dzień świra”.

from to
Scheduled Film Wydarzenia