19.09.2023 Historia, Literatura, Wydarzenia

Prezentacja książki Władysława Bichniewicza „Moje wspomnienia z Litwy”

Prezentacja książki Władysława Bichniewicza „Moje wspomnienia z Litwy” i spotkanie autorskie  z redaktorem opracowania dr. Michałem Ceglarkiem z Muzeum Fryderyka Chopina

19 września 2023 r., godz. 15.00,  Centrum Turystyki i Młodzieży Rejonu Solecznickiego Dworek w Wilkiszkach (ul. Parko 16, Wilkiszki)

Na początku 2023 r. Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, będące częścią Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, przygotowało niezwykłą monografię, do rąk współczesnych Czytelników trafiły bowiem zapiski świadka, któremu dane było znaleźć się w przełomowych wydarzeniach epoki, jaką  była pierwsza połowa XX wieku. Ich autor, Władysław Bichniewicz, potomek starego szlacheckiego rodu herbu Pielesz pochodzącego z Litwy oraz prawnuk najstarszej siostry Fryderyka Chopina Ludwiki Jędrzejewiczowej, stworzył niejako kronikę świata Polaków, Litwinów, Rosjan, Żydów – przestrzeni, której już nie ma. Została ona zniszczona przez totalitarne i nacjonalistyczne ideologie. Sam autor doświadczył ich bardzo boleśnie, przede wszystkim w 1945 r., kiedy na zawsze musiał opuścić ziemie swoich przodków i rozpoczynać na nowo swoją historię. Aby zachować pamięć o ziemi litewskiej i ludziach, pośród których żył, zapisał dla przyszłych pokoleń namiastkę tego, co było jego udziałem przez ponad trzydzieści lat.

Po ponad pięćdziesięciu latach od ich powstania, wspomnienia Władysława Bichniewicza – właściciela majątku Poniemuniek w powiecie rakiskim, mogą zostać zaprezentowane dzisiejszym Czytelnikom oraz tym, dla których historia wzajemnych relacji polsko-litewskich w XX w. jest nadal bliska. To także ważna lektura dla tych, którzy z nostalgią przywołują w wyobraźni wspomnienie o nieistniejącej już klasie polskiego ziemiaństwa na dawnych Kresach Północno-Wschodnich.

Spotkanie w języku polskim.

Wstęp wolny.

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Centrum Turystyki i Młodzieży Rejonu Solecznickiego Dworek w Wilkiszkach, Muzeum Fryderyka Chopina, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Scheduled Historia Literatura Wydarzenia