29.09.2023 - 31.12.2023 Aktualności, Inne, Wydarzenia, Wystawy

„Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”. Otwarcie wystawy w Obserwatorium Astronomicznym w Molatach na Litwie

w ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika

#PolishSuperstarOfAstronomy

29 września 2023 r.

Obserwatorium Astronomiczne w Molatach na Litwie

(Žvaigždžių g. 12, Kulionių k., Molėtų r.)

Wystawę „Mikołaj Kopernik – życie i dzieło” w Molatach można oglądać do końca roku.

Europejska Noc Naukowców – to wydarzenie, które  zbliża badania i badaczy do społeczeństwa, pokazuje różnorodność nauki i jej wpływ na codzienne życie, a także ma za zadanie zainteresowanie młodych ludzi karierą naukową i badawczą. Tegoroczna edycja Nocy Naukowców w molackim obserwatorium astronomicznym dedykowana jest Mikołajowi Kopernikowi, ponieważ w roku 2023 obchodzimy 550. rocznicę urodzin znakomitego polskiego naukowca, 510-lecie narodzin teorii heliocentrycznej oraz 480. rocznicę jego śmierci i wydania „De revolutionibus orbium coelestium” – dzieła, które zapoczątkowało przewrót w astronomii i prawdziwą rewolucję w pojmowaniu świata. W tym roku Europejska Noc Naukowców odbędzie się 29 września 2023 r.

W ramach kontynuacji pomyślnej współpracy Instytutu Polskiego w Wilnie z Instytutem Fizyki Teoretycznej i Astronomii Uniwersytetu Wileńskiego oraz Obserwatorium Astronomicznym w Molatach właśnie tego dnia w murach obserwatorium astronomicznego po raz pierwszy na Litwie zostanie zaprezentowana wystawa pt. „Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”.

Ekspozycja zostanie przedstawiona w formie 15 plansz z reprodukcjami szeregu unikalnych eksponatów, które podkreślają różne aspekty życia i dziedzictwa Kopernika. Będziemy mogli zobaczyć m.in. wydane przez Pocztę Polską znaczki i medale przedstawiające Kopernika, jego portrety autorstwa artystów z różnych epok, cytaty pochodzące z rękopisów i dokumentów związanych z jego pracą, zdjęcia pomników upamiętniających uczonego, a także liczne materiały ilustrujące odbiór jego odkryć przez ludzi mu współczesnych. Poszczególne tablice poświęcone zostały nieastronomicznej działalności warmińskiego kanonika – zwiedzający będą mieli okazję przeczytać o najważniejszych wydarzeniach z jego życia i prześledzić etapy jego kariery kościelnej.

Ekspozycja została przygotowana przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ i jest adaptacją wcześniejszej wystawy, realizowanej przez Archiwum PAN w 2013 r. Na planszy tytułowej wystawy widnieje kod QR, który przekierowuje do rozszerzonej informacji o Koperniku w serwisie internetowym Archiwum PAN.

Litewska wersja wystawy została przygotowana i sfinansowana przez Instytut Polski w Wilnie. Głównymi partnererami wydarzenia są Instytut Fizyki Teoretycznej i Astronomii Uniwersytetu Wileńskiego oraz Obserwatorium Astronomiczne w Molatach.

W ramach Nocy Naukowców w Obserwatorium Astronomicznym w Molatach oprócz zwiedzania wystawy, dotyczącycej życia i spuścizny Mikołaja Kopernika, można będzie również wysłuchać nawet 5 wykładów tematycznych, zwiedzić obserwatorium astronomiczne – wejść na wieżę, w której znajduje się teleskop o średnicy 165 cm (największy nie tylko na Litwie, ale także w całej Europie Północnej) oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek o urządzeniach badających wszechświat. Co więcej, jeśli warunki pogodowe dopiszą, uczestnicy imprezy będą mieli okazję obserwować najciekawsze obiekty niebieskie za pomocą specjalistycznych teleskopów.

Udział w tegorocznej Nocy Naukowców w Molatach jest bezpłatny. Wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja: http://mao.tfai.vu.lt/400/tn.php

Do zobaczenia na wyjątkowej, wręcz kosmicznej, imprezie  w Obserwatorium Astronomicznym w Molatach!

Wystawę w sali wystawienniczej molackiego obserwatorium można oglądać do końca roku.

from to
Scheduled ical Google outlook Aktualności Inne Wydarzenia Wystawy