6.10.2023 Teatr, Wydarzenia

„Jumpcore” Pawła Sakowicza podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Sirenos”

6 października, godz. 20:30, Menų spaustuvė

20 września w Wilnie rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Sirenos”. Tematem przewodnim organizowanego już po raz dwudziesty festiwalu jest „Słowo“. W programie tegorocznej edycji imprezy teatralnej znalazło się dziesięć produkcji litewskich i pięć zagranicznych. Dla mieszkańców i gości Wilna będzie to też wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć na żywo pierwszy performance, zakupiony przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki – „Jumpcore” Pawła Sakowicza.

Performans „Jumpcore” wychodzi od samobójczego skoku Freda Herko (amerykański tancerz, aktor i choreograf, który w 1964 roku wykonał performans zakończony skokiem z okna na ulicę). Praca miała swój początek w Zachęcie na wystawie „Lepsza ja”, a wstępem do jej powstania były warsztaty prowadzone przez artystę z publicznością galerii oraz głębokie badania na temat figury skoku w historii tańca.  Ostatecznie powstał wyjątkowo fizyczny i wyczerpujący akt, 40-minutowa intensywna transformacja skoku, który sięga raz do technik rave’owych, a kiedy indziej spektakularnych skoków baletowych. Jak określił to autor: „Skok jest traktowany jako pogański rytuał, futbolowy dribling, barokowy eksces albo symboliczne wniebowstąpienie”. „Jumpcore” to historia wyjątkowo romantyczna i efektowna, wpisująca się w liczne narracje o tańcu jako sztuce pięknej i wymagającej ofiary.

Performans „Jumpcore” ostatecznie powstał w 2017 roku i znajduje się w kolekcji Zachęty w ramach programu „Regionalne kolekcje sztuki współczesnej”. Choć Paweł Sakowicz znany jest litewskiej publice ze swojej pracy choreografa przy takich sztukach jak „LOKIS” w reżyserii Łukasza Twarkowskiego (2017 r.) oraz tegoroczna „Życie snem” (reż. Gediminas Rimeika), podczas „Sirenos” po raz pierwszy zaprezentuje swoją najgłośniejszą pracę. „Jumpcore” był już pokazywany m. in.  w Niemczech, Włoszech Szwajcarii jako indywidualny występ oraz część programu największych festiwali teatralnych oraz tanecznych.

Choreografia i taniec: Paweł Sakowicz

Dramaturgia: Mateusz Szymanówka

Muzyka: INDECORUM

Kostiumy: DOOM 3K

Światło: Jędrzej Jęcikowski

Produkcja: MAAT FESTIVAL, Scena Tańca Studio, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki.

Więcej informacji oraz bilety: https://www.sirenos.lt/programa/jumpcore/

Litewska premiera performancu w ramach Festiwalu „Sirenos” odbywa się dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza i Instytutu Polskiego w Wilnie.

Scheduled Teatr Wydarzenia