2.12.2023 Muzyka, Wydarzenia

Koncert z okazji 90. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego

Koncert zamykający 8. Festiwal Muzyki Fortepianowej
2 grudnia 2023 r., godz. 19.00, Litewska Filharmonia Narodowa (ul. Aušros Vartų 5, Wilno)


Wykonawcy:
Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna (kierownik artystyczny i dyrygent Modestas Pitrėnas)
Solista MARTÍN GARCÍA GARCÍA (fortepian, Hiszpania)
Dyrygent MODESTAS PITRĖNAS

W programie:
KRZYSZTOF PENDERECKI – III symfonia
FRYDERYK CHOPIN – Koncert nr 2 f-moll, op. 21 na fortepian i orkiestrę

W pierwszej części koncertu zostanie wykonana III symfonia Krzysztofa Pendereckiego z okazji 90. rocznicy urodzin polskiego kompozytora.
Krzysztof Penderecki (23.11.1933 – 29.03.2020) – światowej sławy kompozytor, dyrygent, pedagog. Współtwórca nowego oblicza polskiej muzyki XX wieku. Należy do grona najwybitniejszych i najbardziej cenionych współcześnie osobowości nie tylko w dziedzinie muzyki, ale także szeroko pojętej kultury i sztuki. Laureat pięciu prestiżowych nagród Grammy za lata 1987, podwójna nagroda 1998, 2000, 2016. Bogata i różnorodna muzyka Krzysztofa Pendereckiego od ponad 60 lat rozbrzmiewa na całym świecie, przede wszystkim w Europie, obu Amerykach, Azji, a także w Australii. O randze twórcy świadczą liczne odznaczenia krajowe i zagraniczne, a także nagrody i tytuły przyznane artyście w różnych krajach całego globu, międzynarodowe festiwale i konkursy jego imienia, a przede wszystkim wykonania jego utworów przez wybitnych wirtuozów i czołowe orkiestry w najsłynniejszych salach koncertowych świata. Kompozytor został odznaczony doktorem honoris causa ponad 40 uniwersytetów, członkiem honorowym najważniejszych akademii artystycznych i naukowych, a także honorowym profesorem wielu prestiżowych uczelni artystycznych.

W drugiej części koncertu wystąpi pianista z Hiszpanii Martín García García, który z Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną wykona koncert nr 2 f-moll, op. 21 F. Chopina na fortepian i orkiestrę.
Hiszpański pianista Martín García García w 2021 r. został zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Cleveland, jednego z najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych na świecie. Konkurs ten organizowany jest od 1975 roku, a jego zwycięzcami są światowej sławy pianiści, tacy jak Angela Hewitt czy Jean-Yves Thibaudet. Zwycięstwo w konkursie pozwoliło 24-letniemu pianiście z Hiszpanii do dołączenia do elitarnego grona światowych muzyków, jak również otworzyło mu drogę do oczekiwanego debiutu w prestiżowej nowojorskiej Carnegie Hall w 2022 roku i podpisania kontraktu nagraniowego ze Steinway & Sons.

Wstęp biletowany, sprzedaż https://kakava.lt/renginys/vilniaus-fortepijono-festivalis-festivalio-uzdarymo-koncertas-lnso-martin-garcia-garcia-modestas-pitrenas/6185/10340

Organizator: Litewska Filharmonia Narodowa; partner: Instytut Polski w Wilnie

Scheduled Muzyka Wydarzenia