1.01.2024 - 31.12.2024 Aktualności, Literatura

Literaccy patroni 2024 roku w „Metai”: Marek Hłasko

Miesięcznik literacki „Metai” we współpracy z Instytutem Polskim w Wilnie rozpoczął serię publikacji, poświęconych literackim patronom 2024 roku, wybranym przez obie izby polskiego parlamentu.

„Marek Hłasko był pisarzem, który potrafił nasycić banalne motywy i tematy zaczerpnięte z potocznego życia głęboką treścią egzystencjalną, dzięki czemu jego twórczość ma wymowę uniwersalną. Swą bezkompromisową postawą, także wobec komunistycznej rzeczywistości, przyciągał do siebie pokolenia w różnych zakątkach świata.” – stwierdza uchwała Sejmu RP, ustanawiająca rok 2024 Rokiem Marka Hłaski, w 90. rocznicę urodzin pisarza.

W pierwszym tegorocznym numerze magazynu „Metai” ukazały się dwa opowiadania Marka Hłaski – „Robotnicy” i „Stacja”, w tłumaczeniu Rimvydasa Strielkūnasa. „Robotników“ opublikowano początkowo w tygodniku literackim „Nowa Kultura” 20 marca 1955 r. pod tytułem „Most“. Opowiadanie, którego bohaterami są robotnicy pracujący przy budowie mostu, zostało wyróżnione Nagrodą Pracy. Już pod właściwym tytułem utwór ukazał się w 1956 r. w ramach zbioru opowiadań „Pierwszy krok w chmurach“. Natomiast „Stacja” nie znalazła się w zbiorze opowiadań, a ukazała się w 1962 r. w paryskiej „Kulturze” (nr 12).

Opowiadania w języku litewskim znajdą Państwo zarówno w pierwszym w 2024 r. papierowym wydaniu pisma, jak też w Internecie.

Marek Hłasko – wybitny polski prozaik i autor scenariuszy filmowych. Urodził się 14 stycznia 1934 r. w Warszawie. Pracował jako kierowca, później był terenowym korespondentem „Trybuny Ludu“. Debiutował w 1954 r. opowiadaniem „Baza Sokołowska”, a w 1956 r. wydał zbiór opowiadań pt. „Pierwszy krok w chmurach”. W 1958 r. wyjechał na stypendium do Francji. W Polsce rozpoczęła się nagonka na pisarza, oskarżano go o zdradę. Od tego czasu zaczęła się jego emigracyjna tułaczka po świecie. Mieszkał m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Francji, Izraelu i USA. Zmarł 14 czerwca 1969 r. w Wiesbaden.

Do jego dorobku literackiego należą takie dzieła jak „Baza Sokołowska”, zbiór opowiadań „Pierwszy krok w chmurach”, „Drugie zabicie psa” czy „Piękni dwudziestoletni”. Na podstawie prozy Marka Hłaski powstały m.in. filmy „Zbieg” Stanisława Jędryki, „Pętla” Wojciecha Hasa czy „Baza ludzi umarłych” Czesława Petelskiego. Jego książki były tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie oraz na japoński, koreański i hebrajski.

from to
Scheduled ical Google outlook Aktualności Literatura