14.03.2024 - 27.03.2024 Film, Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu „Kino pavasaris”

W dn. 14-27 marca 2024 roku odbędzie się 29. Wileński Festiwal Filmowy „Kino pavasaris”. Dzięki współpracy z Instytutem Polskim w Wilnie w programie Festiwalu znalazło się kilka polskich produkcji filmowych.

  • 20 marca w Wilnie po seansie filmowym „Chłopów” o godz. 18.30 (Forum Cinemas Vingis) – spotkanie z reżyserem Hugh Welchmanem.
  • 26 marca w Wilnie po seansie filmowym „Chłopów” o godz. 14.00 (Forum Cinemas Vingis) – spotkanie z artystkami, które tworzyły obrazy do filmu „Chłopi” – z Alicją Kajtanowską (Polska) i Aistė Kanapickaitė (Litwa).
  • 26 marca w Kłajpedzie po seansie filmowym „Chłopów” o godz. 18.30 (Forum Cinemas Klaipėda) – spotkanie z artystką, która tworzyła obrazy do filmu „Chłopi” – z Alicją Kajtanowską (Polska).


Filmy pełnometrażowe

CHŁOPI, reż. Hugh Welchman, DK Welchman
2023,  114 min., Polska, Serbia, Litwa

 
Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.
Seanse: https://kinopavasaris.lt/lt/programa/8425-kaimieciai


ZIELONA GRANICA, reż. Agnieszka Holland
2023, 147 min., Polska, Belgia, Czechy, Francja

Po przeprowadzce na Podlasie psycholożka Julia staje się mimowolnym świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Świadoma ryzyka i konsekwencji prawnych, przyłącza się do grupy aktywistów pomagających uchodźcom, którzy koczują w lasach w strefie objętej stanem wyjątkowym. W tym samym czasie uciekająca przed wojną domową syryjska rodzina i towarzysząca jej nauczycielka z Afganistanu, nie wiedząc, że są narzędziem politycznego oszustwa białoruskich władz, próbują przedostać się do granic Unii Europejskiej. W Polsce los zetknie ich z Julią oraz młodym pogranicznikiem Janem. Rozgrywające się wokół wydarzenia zmuszą ich wszystkich do postawienia sobie na nowo pytania – czym jest człowieczeństwo?
Seanse: https://kinopavasaris.lt/lt/programa/8427-zalia-siena


SKĄD DOKĄD, reż. Maciek Hamela
2023,  84 min., Polska, Ukraina, Francja

Początek inwazji Rosji na Ukrainę. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni, w obliczu niepewnego tu i teraz, decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań, którymi w sposób naturalny zaczynają dzielić się współtowarzysze podróży z przypadku.
„Skąd dokąd” to portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie. W vanie, ich tymczasowym azylu, zniesione są różnice płci, wieku, koloru skóry, sprawności fizycznej, pochodzenia, tożsamości, poglądów czy wiary. W języku ukraińskim „skąd” (zvidky) i „dokąd” (kudy), to też rutynowe pytania zadawane podczas próby przebicia się przez liczne punkty kontrolne, rozmieszczone na terenie Ukrainy.
Seanse: https://kinopavasaris.lt/lt/programa/8484-is-kur-i-kur


BASIA, reż. Marcin Wasilewski, Ignas Meilūnas
2024, 40 min., Polska, Litwa
Film animowany

Kiedy ma się 5 lat, świat jest wyjątkowo ciekawy. Wyprawa do zoo, biwak, dzień w przedszkolu, a nawet pobyt w domu z katarem mogą być początkiem niezwykłej przygody. Serial zabiera nas do radosnego świata dziewczynki, która codziennie uczy się czegoś nowego.
Seanse: https://kinopavasaris.lt/lt/programa/8467-barbora


TO NIE JEST MÓJ FILM, reż. Maria Zbąska
2024, 99 min.,  Polska

para przytłoczonych rutyną i codziennością trzydziestokilkulatków postanawia podjąć ostatnią próbę ratowania wieloletniego związku. Kupują tanie sanki i z namiotami ruszają w wędrówkę nad zimowym Bałtykiem. 400 km plażą, zero telefonów i kontaktu ze światem. Jeśli im się uda, zostaną ze sobą na zawsze , jeśli nie – rozstaną się. Jak piszą twórcy, film jest  współczesną i pełną inteligentnego humoru opowieścią o wolności, walce o siebie i o nasze relacje z bliskimi. W czasach, gdy wszystko jest jednorazowe i łatwe do wymiany, Wanda i Janek podejmą próbę naprawy związku, w którym jeszcze nie wszystko jest stracone.
Seanse: https://kinopavasaris.lt/lt/programa/8542-tai-ne-mano-filmas


VIKA!, reż. Agnieszka Zwiefka
2023, 74 min., Polska, Niemcy, Finlandia
Film dokumentalny

84-letnia Vika jest gwiazdą warszawskich klubów i miejskim kolorowym ptakiem. Charyzmatyczna DJ-ka otacza się młodymi ludźmi, powtarzając, że wiek jest jedynie stanem umysłu. Lecz gdy zdrowie zaczyna szwankować, Vika musi zmierzyć się z przemijaniem. Czy odnajdzie cel w dawaniu radości innym seniorom – równie samotnym, jak ona? Musical dokumentalny „Vika!” jest słodko-gorzkim portretem kobiety, która celebruje życie do samego końca.
Seanse: https://kinopavasaris.lt/lt/programa/8689-vika


Polskie filmy krótkometrażowe pokazywane w programie konkursowym „Krótki konkurs”:

BYĆ KIMŚ, reż. Michał Toczek
2023, 27 min.,  Polska

Wiktor to zwykły facet, elektryk, który wprowadza się z rodziną do nowego mieszkania. Wkrótce bohaterowie dowiadują się, że mieszkanie należało kiedyś do Lecha Wałęsy. Żona Wiktora, Sylwia, postanawia zmienić ich nowy dom w muzeum, a męża w odtwórcę roli byłego prezydenta. Jej obsesja zmusza Wiktora do konfrontacji z legendą Lecha Wałęsy.
Seanse: https://kinopavasaris.lt/lt/programa/8481-buk-kuo-nors


ZIMA, reż. Tomasz Popakul, Kasumi Ozeki
2023, 26 min., Polska

Miłośniczka kotów, schodzący z krzyża Jezus i kolędnicy z widłami w rękach, a to wszystko osadzone w zasypanej śniegiem i skutej lodem scenerii. „Zima” to psychodeliczna podróż do małej, rybackiej wioski, w której jak w soczewce skupiają się zachowania, zwyczaje i przywary polskiej prowincji. W tej małej społeczności, jak lodowe kry na jeziorze zderzają się ze sobą różne postawy i zachowania ludzi i zwierząt oraz ich wzajemne relacje. Animacja w konwencji realizmu magicznego, przypominająca horror rozgrywający się przy akompaniamencie ujadania psów i punkowo-metalowej ścieżki muzycznej.
Seanse: https://kinopavasaris.lt/lt/programa/8478-gudi-ziema

from to
Scheduled Film Wydarzenia