6.03.2024 Historia, Literatura, Wydarzenia

Wilnianie, z których możemy być dumni

Instytut Polski w Wilnie i  Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej zapraszają na spotkanie pt. „Wilnianie, z których możemy być dumni”. Bohaterami spotkania zostanie dwójka byłych wilnian – utalentowany, przez wiele dziesięcioleci zapomniany pisarz Józef Mackiewicz i ekonomista oraz sowietolog Stanisław Swianiewicz.

Debata zostanie połączona z prezentacją książki pt. „Wilnianie, świadkowie Katynia, emigranci. Stanisław Swianiewicz i Józef Mackiewicz”, która ukazała się z inicjatywy i ze środków Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego.  W spotkaniu wezmą udział autorzy poszczególnych rozdziałów (artykułów): Ilona Lewandowska, Rafał Machliński, Andrzej Pukszto, Janina Snarska, Halina Turkiewicz i Leonardas Vilkas.

Dlaczego warto przybliżać znane postacie z przeszłości, czy ślady kultury polskiej w Wilnie nie uległy zapomnieniu? Jak pielęgnować i przybliżać wielokulturowe Wilno? Czy znani na wielu kontynentach Wilnianie nie są zapomniani  w swoim mieście? Na te i inne pytania będą próbowali odpowiedzieć uczestnicy dyskusji, które poprowadzi znany dziennikarz telewizyjny Walenty Wojniłło.

Spotkanie odbędzie się 6 marca, w sali Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie, początek o godz. 15.00. Wymagana jest rejestracja e-mail: barbara.orszewska@instytutpolski.pl lub tel. (8 5) 2329774 do dn. 4 marca.  Przy wejściu do Ambasady prosimy o okazanie dokumentu tożsamości.

Spotkanie w języku polskim.

Scheduled Historia Literatura Wydarzenia