8.06.2024 Inne, Muzyka, Wydarzenia, Wystawy

Dzień Polski w Centrum Ukraińskim

8 czerwca 2024 r. godz. 12.00, Centrum Ukraińskie w Wilnie (ul. T. Ševčenkos 31)

Program

Godz. 12.00

  • recital fortepianowy w wykonaniu Weroniki Chodakowskiej (Polska) „From Lviv to Paris. Piano works of Karol Mikuli”
  • występ Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego „Rudomianka”

Godz. 13.30

  • warsztaty edukacyjne z wicia palm dla dzieci i młodzieży prowadzone przez wileńską palmiarkę Agatę Kołodziejczyk.
  • prezentacja wystawy fotografii Waldemara Śliwczyńskiego „Stał dwór szlachecki…”
  • degustacja polskiej kuchni (bigos, szarlotka)

Wstęp wolny.

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie, Centrum Ukraińskie; partner: Dom Kultury Polskiej w Wilnie

WYKONAWCY:
Weronika Chodakowska to artystka młodego pokolenia, nieustannie i aktywnie poszukująca świeżych pomysłów muzycznych. Z zamiłowaniem tworzy i angażuje się w inicjatywy, mające na celu przywracanie do praktyki koncertowej i promowanie dotychczas nieodkrytej i niewykonywanej, a zaskakującej i wartościowej literatury fortepianowej polskich kompozytorów. Eksperymentuje także na różnych polach sztuki, z powodzeniem biorąc udział w ważnych projektach filmowych i teatralnych. Istotnym elementem jej działalności jest zaangażowanie w przedsięwzięcia edukacyjne, mające na celu przyciąganie młodych odbiorców do świata muzyki klasycznej i sprawienie, że świetna muzyka stanie się dla nich dostępna.
Jako 17-latka zadebiutowała z recitalem fortepianowym w USA, wykonując dzieła Domenica Scarlattiego, Fryderyka Chopina i Aleksandra Skrjabina. W 2021 roku otrzymała II Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Leopold Bellan w Paryżu. W 2020 roku otrzymała III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym “Gloria Artis” w Wiedniu. Jeszcze jako uczennica liceum debiutowała jako solistka na estradzie Filharmonii w Szczecinie, Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach czy w Studiu u Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.
Koncert „From Lviv to Paris. Piano works of Karol Mikuli” – to muzyczna podróż do Europy drugiej połowy XIX wieku, a w szczególności do Lwowa – gdzie, w niejednym salonie oprócz arcydzieł Fryderyka Chopina rozbrzmiewały przepiękne kompozycje fortepianowe Karola Mikulego, ukazujące przekrój bogatej inwencji twórczej kompozytora, nawiązującej zarówno do tradycji chopinowskiej, jak i stylistyki zainspirowanej folklorem Bukowiny czy osiągnięciami niemieckich romantyków.

Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego „Rudomianka”
Zespół został założony w 1989 roku i działa przy Wielofunkcyjnym Ośrodku Kultury w Rudominie. Zespół słynie ze swojej wieloletniej historii i tradycji, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dzisiaj ,,Rudomianka“ liczy ponad 100 członków. To jest zespół amatorski i wielopokoleniowy. Członkowie zespołu to dzieci, rodzice i ich dziadkowie, którzy przez wszystkie te lata dbają o tradycje i krzewią polskość na Litwie, a także poza jej granicami. Zespół pieśni i tańca ludowego ,,Rudomianka“ posiada kapelę i trzy grupy wiekowe: grupę najmłodszą, średnią i najstarszą. W 2017 roku została także stworzona grupa taneczna.
Zespół ma niezwykle bogaty dorobek artystyczny. Zalążek repertuaru stanowią piosenki zbierane po domach, śpiewane przez dziadków i rodziców.
Zespół „Rudomianka” ma za sobą już ponad 800 koncertów na Litwie i za granicą, m.in. w Polsce (Kielce, Koszalin, Warszawa, Licheń, Poznań, Węgorzewo itd.), Niemczech, Bułgarii, Hiszpanii. Stale uczestniczy w koncertach, festiwalach oraz innych wydarzeniach promujących polskie pieśni i tańce ludowe.
Kierownikiem artystycznym zespołu jest Wioleta Cereszka, kapelmistrzem – Krzysztof Stankiewicz, choreografami – Irena Brazis i Mirosław Wojciulewicz.

WARSZATATY

Warsztaty edukacyjne z wicia palm dla dzieci i młodzieży przygotowane zostały przez Agatę Kołodziejczyk, pochodząca z rodziny Kunickich. Jest palmiarką w 5 pokoleniu. Od dziecka poznawała tajniki wicia palm, sadzenia kwiatów, zbierania i suszenia polnych traw. Z chęcią kontynuuje rodzinną tradycję i uczy tego rzemiosła swoją córkę, jak również poprzez zajęcia edukacyjne popularyzuje wicie palm.

WYSTAWA
Wystawa fotografii Waldemara Śliwczyńskiego „Stał dwór szlachecki…” ukazuje pałace, dwory i dworki Wielkopolski, które gościły polskiego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza od sierpnia 1831 do marca 1832 roku.
Waldemar Śliwczyński fotografował starym, ciężkim, około stuletnim aparatem miechowym z czarną płachtą – wszystko po to, aby zbliżyć się mentalnie do czasów, w których żył i tworzył A. Mickiewicz.
Waldemar Śliwczyński – (1958) członek Związku Polskich Artystów Fotografików, wydawca i redaktor naczelny „Kwartalnika Fotografia” (do 2012; w 2022 r. ponownie reaktywowany i prowadzony przez W. Śliwczyńskiego) oraz „Wiadomości Wrzesińskich” (od 1991), właściciel Wydawnictwa Kropka Śliwczyńscy, absolwent kulturoznawstwa i filozofii na UAM w Poznaniu, mieszka i pracuje we Wrześni. Jego książki – „Cisza” (2008) oraz „Topografia ciszy” (2012) oraz „808,2 km” (2015) zdobyły wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach na Fotograficzną Publikację Roku.

Scheduled Inne Muzyka Wydarzenia Wystawy