18.10.2024 - 20.10.2024 Muzyka

Szlakiem polskiego sonoryzmu

Projekt „Szlakiem polskiego sonoryzmu” to zaproszenie skierowanie do młodych kompozytorów różnych narodowości. Ma ono na celu zainteresowanie ich tym niezwykłym kierunkiem obecnym w muzyce polskiej w latach 60-tych ubiegłego wieku.

Był to czas eksperymentów takich kompozytorów jak Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Kazimierz Serocki czy Witold Szalonek. Ale dźwięk, jego początek, sposób wydobycia, barwa, długość trwania czy wybrzmienie, jest niezmiennie w centrum zainteresowania kompozytorów wszystkich epok – i w tym sensie sonorystami jesteśmy dziś wszyscy. Przybliżając dzieła polskiego sonoryzmu zarówno w ramach recitalu jak i warsztatów ze współczesnych technik wykonawczych chcemy zainspirować młodych kompozytorów. Z ciekawością patrzymy na młode pokolenie, ich fascynacje dźwiękiem, poszukiwania i decyzję, jaką podejmą – czy sonoryzmu szukać w przyszłości czy w inspiracji przeszłymi epokami.

Projekt w Bratysławie odbędzie się w Akademii Sztuk Scenicznych w dniach 18-20 października. Składają się na niego wykłady, praca warsztatowa oraz recital, wszystko skierowane jest do młodych słowackich kompozytorów, studentów Wydziału Kompozycji i Dyrygentury VŠMU jak również szerzej, do środowiska wykonawców muzyki współczesnej. Otwarty dla publiczności koncert odbędzie się 19 października o godz. 19:00 w Dworanie Akademii Sztuk Scenicznych (Zochova 1). W programie koncertu znajdą się zarówno sonorystyczne kompozycje polskich twórców takich jak Henryk Mikołaj Górecki, Marian Borkowski, Sławomir Kupczak i Maciej Jabłoński jak i prawykonania nowopowstałych utworów napisanych przez studentów VŠMU specjalnie na tę okazję. Wszystko w wykonaniu flecistki Ewy Liebchen i pianistki Emilii Sitarz. Artystki poprowadzą również wykłady na temat współczesnego języka wykonawczego, technik i notacji.

Projekt „Szlakiem polskiego sonoryzmu” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, objęty został także patronatem medialnym Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC. Partnerem projektu jest Instytut Polski w Bratysławie.

18-20. 10. Bratysława, Akademia Sztuk Scenicznych, Zochova 1

from to
Scheduled ical Google outlook Muzyka

Objęcia pełne pieśni: Patrycja Malinowska 🗓

W tym roku w ramach projektu artystycznego Objęcia pełne pieśni - Magia Świąt wystąpi polska wokalistka jazzowa Patrycja Malinowska, organizowanego przez Ambrelo, stowarzyszenie wspierające niewidomych artystów.
19 12.2024 Muzyka

Świąteczny koncert zespołu Quintessence 🗓

Polski zespół instrumentów dętych Quintessence wystąpi w Instytucie Polskim na przedświątecznym koncercie.
16 12.2024 Muzyka

Jazz for Sale 2024: K. Kobyliński, G.

Międzynarodowy Festiwal Jazz for Sale to drugi najstarszy festiwal jazzowy na Słowacji, na którym regularnie występują polscy jazzmani.
16 11.2024 Muzyka