8.10.2025 - 11.10.2025 Literatura

Festiwal literacki Novotvar 2025

Również w 2025 roku międzynarodowy festiwal literacki Novotvar przyniesie najświeższe informacje ze światowej i słowackiej sceny literackiej.

W panelach poświęconych literaturze w krajach Grupy Wyszehradzkiej wezmą udział również polscy uczestnicy: Robert Król i Jakub Pszoniak.

Robert Król (10.10. / 10:30, Biblioteka Uniwersytecka w Bratysławie; 10. 10. / 19:00, V-klub) jest między innymi stypendystą programu Narodowego Centrum Kultury, uczestnikiem rezydencji literackich Wyszehradzkich oraz nominowanym do nagrody literackiej im. W. Szymborskiej.

Jakub Pszoniak (9. 10. / 18:00, Centrum Czeskie, Dom Czeski) jest poetą, grafikiem, tłumaczem i autorem wielu zbiorów poezji.

8–11.10 Bratysława, Pałac Pistoriho, Štefánikova 25

novotvar.sk

from to
Scheduled ical Google outlook Literatura

Spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak 🗓

Prezentacja słowackiego tłumaczenia książki „Chłopki” polskiej pisarki Joanny Kuciel-Frydryszak będzie okazją do dyskusji na temat życia kobiet na polskiej i środkowoeuropejskiej wsi, ich codziennej pracy, siły, odwagi i pragnienia zmian.
03 12.2025 Literatura

Festiwal Jána Smreka 2025: Nagroda dla Ewy

Pod koniec listopada w Bratysławie, Sencu i Trnawie odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Jána Smreka, organizowanego przez Słowackie Centrum PEN. Od 1998 roku festiwal łączy wybitnych słowackich i zagranicznych poetów i poetki oraz przyznaje Nagrodę Jána Smreka – prestiżową europejską nagrodę za poezję.
24 11.2025 Literatura

Adam Robiński: Kiczery. Podróż przez Bieszczady 🗓

Bieszczady – wyśniona kraina połonin i wyludnionych wsi, w których wciąż owocują jabłonie. Polska Patagonia, ziemia dziwaków, wyrzutków, utracjuszy i kowbojów.
04 11.2025 06 11.2025 Literatura