3.05.2022 Aktualności

Interaktywny Szlak Zamków Gotyckich

Dawne ziemie pruskie można odkrywać, krocząc wytyczonymi i oznakowanymi już szlakami. Można je poznać także wirtualnie.

Na stronie Stowarzyszenia www.zamkigotyckie.org.pl została zamieszczona interaktywna mapa, prezentująca najbardziej aktualne i prawdopodobne wizualizacje zamków krzyżackich, biskupich i kapitulnych na terenie dawnych Prus z początku XV w., widziane z lotu ptaka, z możliwością przybliżania lub oddalania danego modelu. W ten sposób mapa daje możliwość wirtualnego zwiedzenia ponad 21 zamków z tego wieku, obecnie położonych po obu stronach granicy polsko-rosyjskiej. Są to następujące obiekty: Człuchów, Bytów, Lębork, Gniew, Kwidzyn, Nowe, Malbork, Sztum, Działdowo,  Nidzica, Ostróda, Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Giżycko, Kętrzyn, Ryn, Bałga, Pokarmin, Królewiec, Ragneta, Lochstedt. Podstawą do budowy modeli zamków były dostępne materiały historyczne i archeologiczne. Elementem mapy jest gra polegająca na odszukaniu liter hasła, poukrywanych wśród detali konstrukcyjnych różnych zamków z interaktywnej mapy. Pełną wersję mapy można pobrać ze strony https://zamkigotyckie.org.pl/3d/.

Pomysłodawcą i wykonawcą wszystkich wizualizacji zamków oraz koncepcji interaktywnej mapy wraz z grą jest Paweł Moszczyński, pasjonat historii średniowiecza.

Zamek w Działdowie

arch. Stowarzyszenie gmin „Polskie zamki gotyckie”

Działdowo leży bezpośrednio przy granicy między państwem zakonnym a Mazowszem. W przywileju lokacyjnym miasta z 1344 r. zamek wzmiankowany jest jako już istniejący. W latach 60-tych XX w. podjęto rozbudowę skrzydła głównego i budowę nowego budynku po stronie południowo-zachodniej, jednak przez długi czas nie doprowadzono tych prac do końca. Dopiero w latach 2000-2003 ukończono nowy budynek, który dziś służy jako siedziba władz miasta. W 2018 roku generalnego remontu doczekał się budynek główny, który został zaadaptowany na siedzibę Muzeum Pogranicza w Działdowie. Od września 2018 roku można tam zwiedzać wystawę muzealną „Działdowo – miasto i ludzie dawnego pogranicza”.

www.muzeum.dzialdowo.pl


Zamek w Rynie

arch. Stowarzyszenie gmin „Polskie zamki gotyckie”

Ryn leży na wschodnim krańcu średniowiecznego terenu osadniczego, przy granicy z „Wielką Puszczą”. Zamek należy do późnych założeń Zakonu Niemieckiego i został tylko częściowo ukończony. Od 2006 r. po znacznych ingerencjach budowlanych, dawny zamek służy jako hotel. Zapadająca na zawsze w pamięć lekcja historii to zwiedzanie tego zamku – świadka burzliwych dziejów Mazur i dawnych Prus Wschodnich. Nowością w tym 4-gwiazdkowym hotelu jest Spa & Wellness Księżnej Anny. Jest to miejsce, gdzie prastare rytuały łączą się z nowoczesnymi terapiami.

www.zamekryn.pl


Zamek w Lidzbarku Warmińskim

arch. Stowarzyszenie gmin „Polskie zamki gotyckie”

Lidzbark był między 1350 a 1772 r. rezydencją biskupów warmińskich. Zamek w tym mieście był największym, najznamienitszym i architektonicznie najdoskonalszym zamkiem dominium warmińskiego. Szczególnie wnętrza ze sklepieniami i malowidłami ściennymi, przekazują jeszcze bardzo autentyczne wrażenie z czasów późnego XIV – jak również XV w. Zamek ma cztery skrzydła i wewnętrzny dziedziniec z dwukondygnacyjnym krużgankiem i wieżą główną. Układ pomieszczeń wykazuje jednak cały szereg modyfikacji, które można wyjaśnić szczególnym celem użytkowania obiektu, jako rezydencja biskupa. Największe wrażenie pozostawiają jednak na zwiedzających duże sale głównej kondygnacji, z oryginalnymi sklepieniami i malowidłami ściennymi z XIV do XVI w. Zamek główny jest dziś dostępny na wszystkich kondygnacjach, jako filia Muzeum Warmii i Mazur. Obiekt nazywany jest Wawelem Północy Przed założeniem znajduje się przedzamcze z budynkami z okresu średniowiecza i baroku. Przed nim znajduje się nawodniona fosa, zza której rozciąga się wspaniały widok na cały kompleks dawnej rezydencji biskupiej. Na przedzamczu znajduje się od 2012 r. luksusowy Hotel Krasicki.

www.lidzbark.muzeum.olsztyn.pl

www.hotelkrasicki.pl


Zamek w Nidzicy

aut. Dariusz Pudełko. Zdjęcie przekazane przez Nidzicki Dom Kultury

Zamek został wzniesiony w latach 1370-1400 jako siedziba zakonnego prokuratora, był kilkakrotnie przebudowany, m.in. w XVI stuleciu otoczono go dodatkowym murem obronnym z dwiema okrągłymi basztami od strony zachodniej. Zamek częściowo spłonął w roku 1812. Odbudowany został w 1828 r. z przeznaczeniem na siedzibę sądu, więzienie i mieszkania urzędników. Po kolejnych zniszczeniach, tym razem roku 1945, zamek odbudowano w latach 1961-1965 z przeznaczeniem na cele kulturalne. Jest to budowla założona na planie prostokąta, z dziedzińcem. Od strony zachodniej znajduje się dom główny, a od wschodniej dawna brama wjazdowa z dwiema potężnymi basztami obronnymi. Trójkondygnacyjny, przykryty dwuspadowym dachem dom główny jest najokazalszą częścią nidzickiej warowni. Zachowały się także portale gotyckie, prowadzące z krużganka do komnat reprezentacyjnych. W „Sali Rycerskiej” znajdujemy piękne XV wieczne polichromie oraz gotyckie sklepienia. Niestety w wyniku zniszczeń w 1945 roku do dziś pozostały jedynie niewielkie fragmenty polichromii. Monumentalne wrażenie spotęgowane zostało jeszcze dzięki położeniu zamku na wzgórzu, ponad miastem. Obecnie w krzyżackim zamku znajdują się hotel, restauracja, Nidzicki Dom Kultury i Muzeum Ziemi Nidzickiej z ekspozycją etnograficzno-historyczną.

www.nok.nidzica.pl/zapraszamy/zwiedzanie-zamku

www.zamek-nidzica.pl

Scheduled ical Google outlook Aktualności

Program Instytutu Polskiego w Bratysławie | LISTOPAD,

Zapraszamy do przeczytania lub pobrania programu Instytutu Polskiego w Bratysławie na listopad i grudzień 2024 r. w języku słowackim.
31 10.2024 Aktualności

Program Instytutu Polskiego w Bratysławie | PAŹDZIERNIK

Zapraszamy do przeczytania lub pobrania programu Instytutu Polskiego w Bratysławie na październik 2024 r. w języku słowackim.
03 10.2024 Aktualności

Cześć, Preszów! 9. Dni Polskie w Preszowie

Poľské dni už po deviatykrát prichádzajú do Prešova. Ich cieľom je už tradične venovať pozornosť poľskej kultúre, umeniu, hudbe, filmu či cestovnému ruchu. Srdečne pozývame do Prešova, program je naozaj bohatý!
05 10.2024 15 11.2024 Aktualności, Dyskusje publiczne, Film, Literatura, Muzyka, Wystawy