Chleb i sól, reż. Damian Kocur, 2022, 100 min.
Debiut fabularny młodego polskiego reżysera Damiana Kocura zwrócił na siebie uwagę dzięki premierze na Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie zdobył Specjalną Nagrodę Jury w sekcji Orizzonti. Film inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami, a poszczególne postacie portretowane są przez nieaktorów. Historia Tymka, utalentowanego pianisty (w filmie gra samego siebie), który wraca na wakacje do rodzinnego miasteczka, gdzie czas stanął w miejscu. Tymek jest świadkiem konfliktu między mieszkańcami a społecznością arabską. Konfliktu, który kończy się tragedią.
Ucieczka na srebrny glob, reż. Kuba Mikruda, 2021, 94 min.
Ucieczka na srebrny glob polsko-francuskiego reżysera Andrzeja Żuławskiego mogła stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science fiction w historii. Dlaczego więc komunistyczny reżim zatrzymał go na dwa tygodnie przed zakończeniem zdjęć? Pozostały fragmenty filmu, które wciąż inspirują widzów i emocje ekipy, równie silne dziś, jak czterdzieści lat temu. Dokument Kuby Mikrudy to opowieść o największej tajemnicy i największym, niespełnionym marzeniu polskiego kina.
Na srebrnym globie, reż. Andrzej Żuławski, 1988, 157 min.
Owiany do dziś legendą film fabularny Andrzeja Żuławskiego, jednego z najbardziej kontrowersyjnych polskich reżyserów. To ambitne, wizjonerskie sci-fi pełne jest odniesień do religii, historii i kultury, a jego kręcenie zostało przerwane przez reżim na 2 tygodnie przed końcem i reżyser musiał opuścić Polskę. Żuławski powrócił do filmu 10 lat później, by dokończyć dzieło z parodokumentalnymi materiałami z Polski i głosem lektora. Film miał premierę w Cannes 12 maja 1988 roku w ramach otwarcia sekcji pozakonkursowej.
Ważną sekcją programu pozostaje w tym roku konkurs filmów krótkometrażowych zatytułowany W centrum Europy, również z polskim udziałem.
Opus Magnum, 2021, 4 min, animowany, reż. Aleksander Makowski
„Opus Magnum” zaprasza widza do przeżycia podróży autorefleksji. Animator zwraca ołówek na siebie, ożywiając swoje najskrytsze wątpliwości w swobodnym i ironicznym kolażu.
Followers. Live Shooting, 2022, 29 min. reż. Jakub Radej
Noblistka Olga Tokarczuk przyjeżdża na rozpoczęcie nowego roku szkolnego do miejscowego liceum, ale jeden z uczniów postanawia jeszcze bardziej „doprawić” wydarzenie transmisją online. Bardzo sugestywny film, mówiący o zagrożeniach płynących z sieci społecznościowych.
Płot, 2022, 19. min, reż. Tomasz Wolski
Do lokalnej stadniny koni wprowadza się nietypowa para: Leszek i Mikołaj. Kiedy Mikołaj odkrywa, że ktoś zniszczył ich drewniany płot, zaczyna obsesyjnie go naprawiać. Ale czy płot rzeczywiście ochroni związek Leszka i Mikołaja przed wrogim otoczeniem?