Był to czas eksperymentów takich kompozytorów jak Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Kazimierz Serocki czy Witold Szalonek. Ale dźwięk, jego początek, sposób wydobycia, barwa, długość trwania czy wybrzmienie, jest niezmiennie w centrum zainteresowania kompozytorów wszystkich epok – i w tym sensie sonorystami jesteśmy dziś wszyscy. Przybliżając dzieła polskiego sonoryzmu zarówno w ramach recitalu jak i warsztatów ze współczesnych technik wykonawczych chcemy zainspirować młodych kompozytorów. Z ciekawością patrzymy na młode pokolenie, ich fascynacje dźwiękiem, poszukiwania i decyzję, jaką podejmą – czy sonoryzmu szukać w przyszłości czy w inspiracji przeszłymi epokami.
Projekt w Bratysławie odbędzie się w Akademii Sztuk Scenicznych w dniach 18-20 października. Składają się na niego wykłady, praca warsztatowa oraz recital, wszystko skierowane jest do młodych słowackich kompozytorów, studentów Wydziału Kompozycji i Dyrygentury VŠMU jak również szerzej, do środowiska wykonawców muzyki współczesnej. Otwarty dla publiczności koncert odbędzie się 19 października o godz. 19:00 w Dworanie Akademii Sztuk Scenicznych (Zochova 1). W programie koncertu znajdą się zarówno sonorystyczne kompozycje polskich twórców takich jak Henryk Mikołaj Górecki, Marian Borkowski, Sławomir Kupczak i Maciej Jabłoński jak i prawykonania nowopowstałych utworów napisanych przez studentów VŠMU specjalnie na tę okazję. Wszystko w wykonaniu flecistki Ewy Liebchen i pianistki Emilii Sitarz. Artystki poprowadzą również wykłady na temat współczesnego języka wykonawczego, technik i notacji.
Projekt „Szlakiem polskiego sonoryzmu” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, objęty został także patronatem medialnym Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC. Partnerem projektu jest Instytut Polski w Bratysławie.
18-20. 10. Bratysława, Akademia Sztuk Scenicznych, Zochova 1