100-lecie polonistyki na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie
Koncert Kwintetu Śląskich Kameralistów
21.11 / 17:30 / Sala muzyczna im. Moyzesa
Obchody 100-lecia polonistyki na Wydziale Sztuk Pięknych w Bratysławie uświetni koncert Kwintetu Śląskich Kameralistów. Ten wyjątkowy zespół, który powstał ponad 20 lat temu, zaprezentuje repertuar muzyczny łączący muzykę klasyczną z różnymi gatunkami muzycznymi. Członkowie zespołu są czynnymi muzykami Śląskiej Orkiestry Kameralnej oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej im. M. Góreckiego w Katowicach. Podczas koncertu wystąpi Kwintet Śląskich Kameralistów w składzie: Dariusz Zboch (skrzypce), Jakub Łysik (skrzypce), Jarosław Marzec (altówka), Katarzyna Biedrowska (wiolonczela) i Dawid Lewandowski (kontrabas). W programie wieczoru znajdzie się wybór polskiej muzyki filmowej, w tym utwory Wojciecha Kilara, Jerzego Matuszkiewicza i Waldemara Kazaneckiego. Wstęp na koncert i uroczystą akademię tylko za zaproszeniami.
Poznaj język polski
13-29.11 / Átrium, Wydział Filozoficzny, Uniwersytet Komeńskiego
Każdy, kto jeszcze nie uczył się języka polskiego, jest zaskoczony widokiem polskiego alfabetu. Wystawa w prosty i zabawny sposób tłumaczy, co to jest „ogonek”, dlaczego język polski uważany jest za szeleszczący i kto wyniósł go na europejski piedestał. Zapraszamy do Atrium Wydziału Filozoficznego UK w Bratysławie wypróbować wymowę polskich sylab i słów oraz dowiedzieć się wielu interesujących faktów o języku polskim. Wystawa została przygotowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP we współpracy z Biblioteką Narodową w Warszawie.
Wygnańcy z wyboru
13-29.11 / Átrium, Wydział Filozoficzny, Uniwersytet Komeńskiego
Wystawa Wygnańcy z Wyboru przedstawia historię polskich pisarzy, którzy na znaczną część swojego życia opuścili Polskę, by tworzyć literaturę bez ograniczeń cenzury. Na emigracji napisali najpiękniejsze historie, które do dziś czytane są przez ludzi na całym świecie. Wystawa prezentuje literackich patronów 2024 roku: Melchiora Wańkowicza, Kazimierza Wierzyńskiego, Witolda Gombrowicza, Czesława Miłosza i Marka Hłaskę. Każdy z nich miał własną historię i niepowtarzalny styl. Dzieliły ich wybory ideowe, temperament i cechy osobowości. Reprezentowali też kilka literackich pokoleń. Jednak II wojna światowa naznaczyła życie każdego z nich i wszyscy doświadczyli emigracji. Wszyscy tworzyli słowa, które zmieniały ludzi.
Bratysława, Wydział Filozoficzny UK, Gondova 2