4.06.2016 Muzyka, Teatr

Rumuńska legenda w wykonaniu Polaków

Rumuńska ballada ludowa o Mistrzu Manole i budowie katedry w Curtea de Argeș stała się kanwą magicznego przedstawienia teatralnego w wykonaniu artystów i muzyków z Polski. Spektakl zostanie zaprezentowany w Teatrze Odeon w Bukareszcie, w sobotę, 4 czerwca, na zakończenie Festiwalu Teatrów Radiofonicznych Grand Prix Nova.

Przedstawienie jest efektem fascynacji dwóch artystów z Polski – reżysera Darka Błaszczyka i muzyka Jacka Hałasa – bardzo znaną w Rumunii legendą oraz tradycjami muzycznymi Karpat. Na podstawie ballady ludowej o człowieku rozdartym między miłością a pragnieniem wielkości, stworzyli oni słuchowisko, które później, z pomocą aktora i reżysera Zbyszka Olkiewicza, stało się przedstawieniem teatralnym lub, jak określają je jego twórcy: „rytuałem scenicznym, performensem i koncertem”. Ujęte jest ono w formę tradycyjnego, archaicznego śpiewu, któremu towarzyszą dźwięki instrumentów ludowych, w wykonaniu wirtuozów muzyki tradycyjnej i dawnej z Polski. 
 
Przedstawienie zdobyło nagrody za najlepszą reżyserię i najlepszą muzykę na festiwalu „Dwa teatry” w Sopocie, było prezentowane m.in. w finałach konkursów festiwali Prix Marulič w chorwackim Hvarze oraz Prix Italia 2014, otworzyło 18. Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja. Spektakl jest prezentowany po raz pierwszy w Rumunii w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Radiofonii Grand Prix Nova w Bukareszcie, we współpracy z Rumuńskim Radiem i Teatrem Odeon.
 
Darek Błaszczyk jest reżyserem teatralnym, filmowym i radiowym, twórcą wideoklipów. Absolwent historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Zrealizował teksty m. in. Rilkego, Ciorana, Grossmana i Stachury. 
 
Jacek Hałas to instrumentalista, śpiewak i kompozytor. Absolwent poznańskiej ASP. Członek licznych formacji i projektów muzycznych, twórca przedsięwzięć artystycznych, edukacyjnych i teatralnych. Zajmuje się tradycjami wędrownych śpiewaków, tańcem ludowym, Prowadzi warsztaty i pisze muzykę dla teatru. 
 
Zbigniew Olkiewicz jest aktorem, performerem i reżyserem. Od roku 1974 jest związany z warszawską Akademią Ruchu, w której tworzy i realizuje spektakle, happeningi, warsztaty teatralne oraz poświęcone sztuce seminaria w kraju i za granicą (m. in. w Paryżu, Londynie, Avignonie, Brukseli i Mediolanie). Od roku 1985 stale współpracuje z hiszpańskimi teatrami.
 
Mistrz Manole
Reżyseria i scenografia: Darek Błaszczyk, Zbyszek Olkiewicz; muzyka: Jacek Hałas
Teatr Odeon w Bukareszcie, sala Studio, sobota, 4 czerwca, godz. 19.30 
Czas trwania: 50 min.
Spektakl po polsku, z napisami rumuńskimi.

Scheduled Muzyka Teatr

Performans „Aktorki” w REACTOR de creație și

Performanceul „Actrițe” de Michał Telega, co-producția Teatrului Post-Național Interfonic și a Institutului Polonez din București va avea trei reprezentații la REACTOR de creație și experiment pe 26 aprilie la Cluj-Napoca.
26 04.2024 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia