22.03.2017 - 23.04.2017 Literatura

Tłumacz literatury/ pasjonat/ menedżer

Jak osiągnąć sukces jako tłumacz literatury pięknej i przekonać wydawców zagranicznych do wydania książki nieznanego im autora? Jak skutecznie rozwijać swój warsztat i kontakty? Przyjdź 31 marca do Instytutu Polskiego w Bukareszcie na spotkanie z Joanną Kornaś-Warwas, tłumaczką młodego pokolenia dzięki której Polacy czytają Mircea Cărtărescu, Dana Lungu, Anę Blandianę czy Luciana Boię i dowiedz się, jaki jest jej przepis na sukces.

Joanna Kornaś-Warwas jest jedną z najważniejszych ambasadorek kultury rumuńskiej w Polsce. To jej Polacy zawdzięczają przekłady książek wielu współczesnych pisarzy rumuńskich, często nieznanych wcześniej nad Wisłą. Prowadzi także szkołę językową, która naucza języka rumuńskiego.

Mimo młodego wieku w pracy tłumacza literatury absolwentka filologii rumuńskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie osiągnęła już wiele sukcesów. Rok 2016 był dla niej wyjątkowo pomyślny. Za przekład tomu poezji Any Blandiany pt. „Moja ojczyzna A4”/ Patria mea A4 wspólnie z autorką, uhonorowaną w Gdańsku nagrodą „Europejski Poeta Wolności”, odebrała nagrodę za najlepsze tłumaczenie literackie. Nieco później we Wrocławiu zdobyła Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus” za przekład „Księgi szeptów”/ Cartea șoaptelor autorstwa Varujana Vosganiana. Jako tłumaczka Polka zadebiutowała w 2007 r. przekładem „Travesti” Mircei Cărtărescu.

W piątek 31 marca o godz. 16.00 Joanna Kornaś-Warwas spotka się w Instytucie Polskim w Bukareszcie (ul. Popa Savu 28) z tłumaczami, wykładowcami uniwersyteckimi i studentami zainteresowanymi pracą tłumacza.

Joanna Kornaś-Wawrwas i Lucian Boia / fot. Agnieszka Skieterska

W czasie rozmowy moderowanej przez Lavinię Braniște z Rumuńskiego Stowarzyszenia Tłumaczy Literackich ARTLIT podzieli się swoimi doświadczeniami zawodowymi, opowie o sukcesach, jakie można osiagnąć w pracy tłumacza, ale również o trudności, które napotyka się w tej dziedzinie.

Partnerami spotkania są Rumuńskie Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury ARTLIT oraz Rumuński Instytut Kultury.

Serdecznie zapraszamy!

from to
Scheduled Literatura

Poezja – replika rzeczywistości. Recital poezji polskiej

Z okazji 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta – polskiego poety, dramaturga i eseisty, zapraszamy miłośników literatury z Kiszyniowa na wydarzenie premierowe – recital poezji polskiej i mołdawskiej w Cărturesti w Muzeum – w środę 21 lutego , 2024 o godzinie 18.00.
21 02.2024 Literatura, Wydarzenia

Niektórzy lubią poezję? – wystawa kolaży inspirowanych

W zeszłym roku obchodziliśmy Rok Wisławy Szymborskiej i z tej okazji zorganizowaliśmy dość nietypowe warsztaty w Bukareszcie i Kiszyniowie. Poezja jest często komentarzem do rzeczywistości, reakcją na to, co dzieje się wokół nas, dlatego bardzo łatwo można ją wykorzystać jako źródło inspiracji artystycznych. Zorganizowaliśmy warsztaty kolażowe inspirowane wierszami polskiej poetki. W Kiszyniowie współpracowaliśmy z grupą uczniów Akademickiego Liceum Sztuk Plastycznych „Igor Vieru”, koordynowaną przez profesora Anatolie Gherasimova, a warsztaty przeprowadziła Ana Golub. Wystawę w Bibliotece Narodowej Republiki Mołdawii można zwiedzać w dniach 21 lutego - 10 marca 2024 r.
21 02.2024 21 03.2024 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Święto Narodowe z Poesis Internațional 🗓

Zapraszamy do spędzenia Święta Narodowego w towarzystwie polskiej literatury
11 11.2023 Literatura