22.03.2017 - 23.04.2017 Literatura

Tłumacz literatury/ pasjonat/ menedżer

Jak osiągnąć sukces jako tłumacz literatury pięknej i przekonać wydawców zagranicznych do wydania książki nieznanego im autora? Jak skutecznie rozwijać swój warsztat i kontakty? Przyjdź 31 marca do Instytutu Polskiego w Bukareszcie na spotkanie z Joanną Kornaś-Warwas, tłumaczką młodego pokolenia dzięki której Polacy czytają Mircea Cărtărescu, Dana Lungu, Anę Blandianę czy Luciana Boię i dowiedz się, jaki jest jej przepis na sukces.

Joanna Kornaś-Warwas jest jedną z najważniejszych ambasadorek kultury rumuńskiej w Polsce. To jej Polacy zawdzięczają przekłady książek wielu współczesnych pisarzy rumuńskich, często nieznanych wcześniej nad Wisłą. Prowadzi także szkołę językową, która naucza języka rumuńskiego.

Mimo młodego wieku w pracy tłumacza literatury absolwentka filologii rumuńskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie osiągnęła już wiele sukcesów. Rok 2016 był dla niej wyjątkowo pomyślny. Za przekład tomu poezji Any Blandiany pt. „Moja ojczyzna A4”/ Patria mea A4 wspólnie z autorką, uhonorowaną w Gdańsku nagrodą „Europejski Poeta Wolności”, odebrała nagrodę za najlepsze tłumaczenie literackie. Nieco później we Wrocławiu zdobyła Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus” za przekład „Księgi szeptów”/ Cartea șoaptelor autorstwa Varujana Vosganiana. Jako tłumaczka Polka zadebiutowała w 2007 r. przekładem „Travesti” Mircei Cărtărescu.

W piątek 31 marca o godz. 16.00 Joanna Kornaś-Warwas spotka się w Instytucie Polskim w Bukareszcie (ul. Popa Savu 28) z tłumaczami, wykładowcami uniwersyteckimi i studentami zainteresowanymi pracą tłumacza.

Joanna Kornaś-Wawrwas i Lucian Boia / fot. Agnieszka Skieterska

W czasie rozmowy moderowanej przez Lavinię Braniște z Rumuńskiego Stowarzyszenia Tłumaczy Literackich ARTLIT podzieli się swoimi doświadczeniami zawodowymi, opowie o sukcesach, jakie można osiagnąć w pracy tłumacza, ale również o trudności, które napotyka się w tej dziedzinie.

Partnerami spotkania są Rumuńskie Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury ARTLIT oraz Rumuński Instytut Kultury.

Serdecznie zapraszamy!

from to
Scheduled Literatura

Wystawa kolaży inspirowanych twórczością Wisławy Szymborskiej 🗓

100 lat temu urodziła się Wisława Szymborska, polska poetka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla w 1997 r. Z tej okazji zorganizowaliśmy warsztaty kolaży i memów, które teraz prezentujemy w ramach Międzynarodowego Festiwalu Poezji w Bukareszcie. Prace zostały wykonane przez grupę uczniów Liceum Teoretycznego „Tudor Vladimirescu”, koordynowanego przez profesor Nonę Rapotan, w pracowni przygotowanej i wspieranej przez Claudiu Sfirschi-Lăudat. Wystawę można zwiedzać od 12 do 24 września w Narodowym Muzeum Literatury Rumuńskiej (ul. Nicolae Crețulescu nr 8).
12 09.2023 24 09.2023 Literatura, Sztuki wizualne

Nowy odcinek na Polskiej półce – mini-seria

Față/Verso - "podcast dla czytelników w dobrym humorze, o beletrystyce" przygotował mini-serię odcinków poświęconych literaturze polskiej przetłumaczonej na język rumuński.
29 12.2021 28 02.2022 Inne, Literatura

Poezja Adama Zagajewskiego w wykonaniu Lariego Giorgescu

W sobotni wieczór zapraszamy do odkrywania świata współczesnej literatury europejskiej na Calea Victoriei. Przed Narodowym Muzeum Historii Rumunii spotkacie aktora Lariego Giorgescu recytującego wiersze Adama Zagajewskiego.
11 09.2021 Literatura