1.03.2018 - 8.03.2018 Literatura

Instytut Polski: gorące książki/filmy/płyty

Interesuje Cię Polska? Lubisz czytać, oglądać filmy lub słuchać muzyki? A może chcesz poznać polskiego rocka lub zobaczyć filmy nagrodzone na najważniejszych festiwalach świata? Wpadnij do mediateki Instytutu Polskiego w Bukareszcie. Siódmego marca (środa) czekamy na Ciebie aż do godziny 20.00. Aby skorzystać z naszej propozycji nie musisz znać języka polskiego!

Nietypowo otwieramy drzwi mediateki także wieczorem, bo zależy nam, by także Ci, którzy pracują dłużej mogli do nas dotrzeć. W naszej siedzibie przy ul. Popa Savu 28, tuż przy stacji metra Aviatorlilor, mamy świetną literaturę, filmy, muzykę i równie dobrą kawę. Siódmego marca będziemy oferowali ją bezpłatnie naszym gościom, którzy wypożyczają u nas lub wypożyczą tego dnia po raz pierwszy coś z naszych zbiorów.

Na naszych półkach znajdziecie:

>> Literaturę polską w języku polskim (dbamy o najciekawsze nowości!)
>> Literaturę polską przetłumaczoną na język rumuński, w tym wszystkie nowości
>> Literaturę rumuńską przetłumaczoną na język polski
>> Polskie filmy od Wajdy i Kieślowskiego począwszy aż po Szumowską i jeszcze młodszych reżyserów (większość z napisami angielskimi, a czasem także z napisami w językach rumuńskim, francuskim, niemieckim czy hiszpańskim)
>> Płyty z muzyką – od muzyki poważnej aż po pop i rock

Polecamy też katalog online >>>

Dzięki wydłużonym godzinom pracy siódmego marca możecie odwiedzić Instytut Polski, zapisać się do mediateki (sprawdźcie zasady >>>), wypożyczyć lub oddać książki, filmy, płyty lub po prostu poznać nas.

O godzinie 19.00 wszystkich gości mediateki zapraszamy także na pokaz poruszającego filmu pt. „Historia Ireny Sendlerowej” (Polska, 2016 r., 27 min., film rekomendowany dla widzów od 13 roku życia) w reżyserii Andrzeja Wolfa.

Dokument Wolfa, który pokażemy w wersji z angielskimi napisami, to zapis fragmentów jego rozmów Polką, Sprawiedliwą Wśród Narodów Świata, która w czasie II wojny światowej uratowała od śmierci wiele dzieci żydowskich, wywożąc je z warszawskiego getta i ukrywając w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Za swoje niezwykłe działania Irena Sendler (1910-2008) była m.in. nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. W 2018 roku przypada 10 rocznica jej śmierci, a rok ten jest obchodzony jako Rok Ireny Sendlerowej.

===========================================

Kiedy? – 7.03.2018 w  godz. 17.00 – 20.00

Gdzie? – Instytut Polski w Bukareszcie – str. Popa Savu 28 (5 min. od stacji metra Aviatorilor)

Co? – dzień otwarty w Instytucie Polskim oraz pokaz filmu „Historia Ireny Sendlerowej” – g. 19.00

Wstęp wolny.

===========================================

Czekamy!

Ekipa Instytutu Polskiego w Bukareszcie

from to
Scheduled Literatura

Wystawa kolaży inspirowanych twórczością Wisławy Szymborskiej 🗓

100 lat temu urodziła się Wisława Szymborska, polska poetka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla w 1997 r. Z tej okazji zorganizowaliśmy warsztaty kolaży i memów, które teraz prezentujemy w ramach Międzynarodowego Festiwalu Poezji w Bukareszcie. Prace zostały wykonane przez grupę uczniów Liceum Teoretycznego „Tudor Vladimirescu”, koordynowanego przez profesor Nonę Rapotan, w pracowni przygotowanej i wspieranej przez Claudiu Sfirschi-Lăudat. Wystawę można zwiedzać od 12 do 24 września w Narodowym Muzeum Literatury Rumuńskiej (ul. Nicolae Crețulescu nr 8).
12 09.2023 24 09.2023 Literatura, Sztuki wizualne

Nowy odcinek na Polskiej półce – mini-seria

Față/Verso - "podcast dla czytelników w dobrym humorze, o beletrystyce" przygotował mini-serię odcinków poświęconych literaturze polskiej przetłumaczonej na język rumuński.
29 12.2021 28 02.2022 Inne, Literatura

Poezja Adama Zagajewskiego w wykonaniu Lariego Giorgescu

W sobotni wieczór zapraszamy do odkrywania świata współczesnej literatury europejskiej na Calea Victoriei. Przed Narodowym Muzeum Historii Rumunii spotkacie aktora Lariego Giorgescu recytującego wiersze Adama Zagajewskiego.
11 09.2021 Literatura