1.03.2018 - 8.03.2018 Literatura

Instytut Polski: gorące książki/filmy/płyty

Interesuje Cię Polska? Lubisz czytać, oglądać filmy lub słuchać muzyki? A może chcesz poznać polskiego rocka lub zobaczyć filmy nagrodzone na najważniejszych festiwalach świata? Wpadnij do mediateki Instytutu Polskiego w Bukareszcie. Siódmego marca (środa) czekamy na Ciebie aż do godziny 20.00. Aby skorzystać z naszej propozycji nie musisz znać języka polskiego!

Nietypowo otwieramy drzwi mediateki także wieczorem, bo zależy nam, by także Ci, którzy pracują dłużej mogli do nas dotrzeć. W naszej siedzibie przy ul. Popa Savu 28, tuż przy stacji metra Aviatorlilor, mamy świetną literaturę, filmy, muzykę i równie dobrą kawę. Siódmego marca będziemy oferowali ją bezpłatnie naszym gościom, którzy wypożyczają u nas lub wypożyczą tego dnia po raz pierwszy coś z naszych zbiorów.

Na naszych półkach znajdziecie:

>> Literaturę polską w języku polskim (dbamy o najciekawsze nowości!)
>> Literaturę polską przetłumaczoną na język rumuński, w tym wszystkie nowości
>> Literaturę rumuńską przetłumaczoną na język polski
>> Polskie filmy od Wajdy i Kieślowskiego począwszy aż po Szumowską i jeszcze młodszych reżyserów (większość z napisami angielskimi, a czasem także z napisami w językach rumuńskim, francuskim, niemieckim czy hiszpańskim)
>> Płyty z muzyką – od muzyki poważnej aż po pop i rock

Polecamy też katalog online >>>

Dzięki wydłużonym godzinom pracy siódmego marca możecie odwiedzić Instytut Polski, zapisać się do mediateki (sprawdźcie zasady >>>), wypożyczyć lub oddać książki, filmy, płyty lub po prostu poznać nas.

O godzinie 19.00 wszystkich gości mediateki zapraszamy także na pokaz poruszającego filmu pt. „Historia Ireny Sendlerowej” (Polska, 2016 r., 27 min., film rekomendowany dla widzów od 13 roku życia) w reżyserii Andrzeja Wolfa.

Dokument Wolfa, który pokażemy w wersji z angielskimi napisami, to zapis fragmentów jego rozmów Polką, Sprawiedliwą Wśród Narodów Świata, która w czasie II wojny światowej uratowała od śmierci wiele dzieci żydowskich, wywożąc je z warszawskiego getta i ukrywając w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Za swoje niezwykłe działania Irena Sendler (1910-2008) była m.in. nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. W 2018 roku przypada 10 rocznica jej śmierci, a rok ten jest obchodzony jako Rok Ireny Sendlerowej.

===========================================

Kiedy? – 7.03.2018 w  godz. 17.00 – 20.00

Gdzie? – Instytut Polski w Bukareszcie – str. Popa Savu 28 (5 min. od stacji metra Aviatorilor)

Co? – dzień otwarty w Instytucie Polskim oraz pokaz filmu „Historia Ireny Sendlerowej” – g. 19.00

Wstęp wolny.

===========================================

Czekamy!

Ekipa Instytutu Polskiego w Bukareszcie

from to
Scheduled Literatura

Polska półka – podcasty o polskiej literaturze

Față/Verso - "podcast dla czytelników w dobrym humorze, o beletrystyce" przygotował mini-serię odcinków poświęconych literaturze polskiej przetłumaczonej na język rumuński.
29 12.2021 28 02.2022 Inne, Literatura

Poezja Adama Zagajewskiego w wykonaniu Lariego Giorgescu

W sobotni wieczór zapraszamy do odkrywania świata współczesnej literatury europejskiej na Calea Victoriei. Przed Narodowym Muzeum Historii Rumunii spotkacie aktora Lariego Giorgescu recytującego wiersze Adama Zagajewskiego.
10 09.2021 Literatura

Tej zimy przeczytam polską książkę! 🗓

Ponieważ wielu z nas nadal pracuje z domu, gdzie zostaniemy jeszcze jakiś czas (nadchodzi przecież zima), proponujemy wykorzystać ten czas i poświęcić go na przyjemną czynność: czytanie! Razem z zaprzyjaźnionymi bibliotekami postanowiliśmy zorganizować małe wyzwanie dla moli książkowych z Rumunii i Mołdawii. Nasze rekomendacje pochodzić będą oczywiście z polskiej literatury przetłumaczonej na język rumuński.
26 11.2020 04 03.2021 Concurs, Literatura