10.05.2018 Literatura

Konkurs dla młodych tłumaczy rozstrzygnięty

Najlepsi młodzi tłumacze z języka polskiego na rumuński zostali nagrodzeni w ogólnokrajowym konkursie studenckim organizowanym przez Departament Filologii Rosyjskiej i Słowiańskiej Wydziału Języków i Literatur Obcych Uniwersytetu Bukaresztańskiego i Instytut Polski z Bukaresztu.

Nagrody zostały wręczone pod koniec maja w czasie Dnia Polskiego odbywającego się w ramach Tygodnia Kultur Słowiańskich. Laureatami zostali:

I miejsce ex aequo – dwie nagrody o wartości 400 euro: Florentina-Ionela Cîlțea (Uniwersytet w Bukareszcie) oraz Mihaela Furnică (Uniwersytet im. Alexandru Ioan Cuza w Jassach)

II miejsce – nagroda o wartości 200 euro: Petrică Nițoaia (Uniwersytet im. Alexandru Ioan Cuza w Jassach)

IIII miejsce – nagroda rzeczowa: Emilia Mirela Tcaci (Uniwersytet im. Alexandru Ioan Cuza w Jassach) i Alexandra Pătrău (Uniwersytet im. Alexandru Ioan Cuza w Jassach).

Warto podkreślić dobrą znajomość języka polskiego oraz wysoki poziom translatorski uczestników konkursu. Prace konkursowe oceniali doświadczeni tłumacze literatury polskiej na język rumuński i jednocześnie znani poloniści, wykładowcy Uniwersytetu Bukareszteńskiego: docent Cristina Godun i prof. dr Constantin Geambașu.

Laureatom konkursu raz jeszcze gratulujemy!

Scheduled Literatura

Wystawa kolaży inspirowanych twórczością Wisławy Szymborskiej 🗓

100 lat temu urodziła się Wisława Szymborska, polska poetka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla w 1997 r. Z tej okazji zorganizowaliśmy warsztaty kolaży i memów, które teraz prezentujemy w ramach Międzynarodowego Festiwalu Poezji w Bukareszcie. Prace zostały wykonane przez grupę uczniów Liceum Teoretycznego „Tudor Vladimirescu”, koordynowanego przez profesor Nonę Rapotan, w pracowni przygotowanej i wspieranej przez Claudiu Sfirschi-Lăudat. Wystawę można zwiedzać od 12 do 24 września w Narodowym Muzeum Literatury Rumuńskiej (ul. Nicolae Crețulescu nr 8).
12 09.2023 24 09.2023 Literatura, Sztuki wizualne

Nowy odcinek na Polskiej półce – mini-seria

Față/Verso - "podcast dla czytelników w dobrym humorze, o beletrystyce" przygotował mini-serię odcinków poświęconych literaturze polskiej przetłumaczonej na język rumuński.
29 12.2021 28 02.2022 Inne, Literatura

Poezja Adama Zagajewskiego w wykonaniu Lariego Giorgescu

W sobotni wieczór zapraszamy do odkrywania świata współczesnej literatury europejskiej na Calea Victoriei. Przed Narodowym Muzeum Historii Rumunii spotkacie aktora Lariego Giorgescu recytującego wiersze Adama Zagajewskiego.
11 09.2021 Literatura