10.05.2018 Literatura

Konkurs dla młodych tłumaczy rozstrzygnięty

Najlepsi młodzi tłumacze z języka polskiego na rumuński zostali nagrodzeni w ogólnokrajowym konkursie studenckim organizowanym przez Departament Filologii Rosyjskiej i Słowiańskiej Wydziału Języków i Literatur Obcych Uniwersytetu Bukaresztańskiego i Instytut Polski z Bukaresztu.

Nagrody zostały wręczone pod koniec maja w czasie Dnia Polskiego odbywającego się w ramach Tygodnia Kultur Słowiańskich. Laureatami zostali:

I miejsce ex aequo – dwie nagrody o wartości 400 euro: Florentina-Ionela Cîlțea (Uniwersytet w Bukareszcie) oraz Mihaela Furnică (Uniwersytet im. Alexandru Ioan Cuza w Jassach)

II miejsce – nagroda o wartości 200 euro: Petrică Nițoaia (Uniwersytet im. Alexandru Ioan Cuza w Jassach)

IIII miejsce – nagroda rzeczowa: Emilia Mirela Tcaci (Uniwersytet im. Alexandru Ioan Cuza w Jassach) i Alexandra Pătrău (Uniwersytet im. Alexandru Ioan Cuza w Jassach).

Warto podkreślić dobrą znajomość języka polskiego oraz wysoki poziom translatorski uczestników konkursu. Prace konkursowe oceniali doświadczeni tłumacze literatury polskiej na język rumuński i jednocześnie znani poloniści, wykładowcy Uniwersytetu Bukareszteńskiego: docent Cristina Godun i prof. dr Constantin Geambașu.

Laureatom konkursu raz jeszcze gratulujemy!

Scheduled Literatura

Tej zimy przeczytam polską książkę! 🗓

Ponieważ wielu z nas nadal pracuje z domu, gdzie zostaniemy jeszcze jakiś czas (nadchodzi przecież zima), proponujemy wykorzystać ten czas i poświęcić go na przyjemną czynność: czytanie! Razem z zaprzyjaźnionymi bibliotekami postanowiliśmy zorganizować małe wyzwanie dla moli książkowych z Rumunii i Mołdawii. Nasze rekomendacje pochodzić będą oczywiście z polskiej literatury przetłumaczonej na język rumuński.
26 11.2020 04 03.2021 Concurs, Literatura

Wieczór noblowski w Instytucie Polskim 🗓

Dziesiątego grudnia przyjdź świętować z nami wręczenie Nagrody Nobla polskiej pisarce Oldze Tokarczuk. Zapraszamy na transmisję ceremonii, noblowski tort i wieczór pełen niespodzianek!
10 12.2019 Literatura, Wydarzenia

Kup mądry prezent, wybierz świetne polskie książki

Masz w rodzinie lub wśród rumuńskich przyjaciół kogoś, kto lubi dobrą literaturę? A może interesuje się Polską lub jej kulturą albo po prostu lubi książkowe nowości? Nasza koleżanka z zespołu, bibliotekarka Instytutu Polskiego Loredana Dumitru poleca 10 najciekawszych książek polskich autorów wydanych niedawno w Rumunii.
17 12.2018 25 12.2018 Literatura