26.11.2020 - 4.03.2021 Concurs, Literatura

Tej zimy przeczytam polską książkę!

Ponieważ wielu z nas nadal pracuje z domu, gdzie zostaniemy jeszcze jakiś czas (nadchodzi przecież zima), proponujemy wykorzystać ten czas i poświęcić go na przyjemną czynność: czytanie! Razem z zaprzyjaźnionymi bibliotekami postanowiliśmy zorganizować małe wyzwanie dla moli książkowych z Rumunii i Mołdawii. Nasze rekomendacje pochodzić będą oczywiście z polskiej literatury przetłumaczonej na język rumuński.

Tej zimy wielu z nas prawdopodobnie będzie spędzało w domu dużo więcej czasu niż zwykle. Ile można sprzątać, gotować I oglądać seriale? 😉 Wszystkie książki z waszej domowej biblioteczki przeczytaliście już w czasie poprzedniego lockdownu? Możemy wam zaproponować coś nowego, co połączy przyjemne z pożytecznym, zabawę z nauką!

Nasza akcja toczy się w tym właśnie okresie nie bez powodu. 11 listopada Polska obchodzi Narodowe Święto Niepodległości, a 4 marca powiązany jest z dwoma ciekawymi urodzinami:

  1. W 1819 roku urodziła się Narcyza Żmichowska (jedna z bohaterek naszej wystawy „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”) – polska pisarka i poetka. Uważana jest za prekursorkę feminizmu w Polsce.
  2. w 1932 urodził się Ryszard Kapuściński – polski dziennikarz i pisarz; niekwestionowany mistrz reportażu. Kilka z jego książek zostało przetłumaczonych na j. rumuński: Cesarz (Cesarz, 1978), Szachy (Szachinszach, 1982), Agonia of the Empire (Imperium, 1993), Abanos (Heban, 2001) i Podróżowanie z Herodotem (Podróże z Herodotem, 2007).

Co zrobić, żeby wziąć udział w naszym konkursie I wygrać nagrody?

  • Przeczytaj conajmniej jedną książkę polskiego autora, przetłumaczoną na rumuński, I daj się ponieść wyobraźni!
  • Do 4 marca 2021 roku narysuj, namaluj, zaprojektuj w programie graficznym, zrób zdjęcie, opisz… po prostu uchwyć najważniejszy dla Ciebie fragment książki, którą przeczytałeś
  • Wrzuć swoją pracę do wydarzenia na naszym Facebooku: „Tej zimy przeczytam polską książkę”, napisz autora i tytuł książki, oraz wyjaśnij w dwóch słowach, dlaczego wybrany przez Ciebie fragment był taki ważny.
  • Zbieraj lajki!

Spokojnie, jeśli nie wiesz jaką książkę wybrać, postaramy Ci się w tym pomóc, publikując krótkie informacje na temat autorów I książek, których tłumaczenia znajdziecie zarówno w bibliotekach jak I księgarniach.

Z autorami prac, które uzbierały najwięcej lajków skontaktujemy się w prywatnych wiadomościach, aby ustalić szczegóły przekazania nagród.

Miłej zabawy w świecie stworzonym przez polskich pisarzy!

 

from to
Scheduled Concurs Literatura

Poezja – replika rzeczywistości. Recital poezji polskiej

Z okazji 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta – polskiego poety, dramaturga i eseisty, zapraszamy miłośników literatury z Kiszyniowa na wydarzenie premierowe – recital poezji polskiej i mołdawskiej w Cărturesti w Muzeum – w środę 21 lutego , 2024 o godzinie 18.00.
21 02.2024 Literatura, Wydarzenia

Niektórzy lubią poezję? – wystawa kolaży inspirowanych

W zeszłym roku obchodziliśmy Rok Wisławy Szymborskiej i z tej okazji zorganizowaliśmy dość nietypowe warsztaty w Bukareszcie i Kiszyniowie. Poezja jest często komentarzem do rzeczywistości, reakcją na to, co dzieje się wokół nas, dlatego bardzo łatwo można ją wykorzystać jako źródło inspiracji artystycznych. Zorganizowaliśmy warsztaty kolażowe inspirowane wierszami polskiej poetki. W Kiszyniowie współpracowaliśmy z grupą uczniów Akademickiego Liceum Sztuk Plastycznych „Igor Vieru”, koordynowaną przez profesora Anatolie Gherasimova, a warsztaty przeprowadziła Ana Golub. Wystawę w Bibliotece Narodowej Republiki Mołdawii można zwiedzać w dniach 21 lutego - 10 marca 2024 r.
21 02.2024 21 03.2024 Literatura, Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Święto Narodowe z Poesis Internațional 🗓

Zapraszamy do spędzenia Święta Narodowego w towarzystwie polskiej literatury
11 11.2023 Literatura