26.11.2020 - 4.03.2021 Concurs, Literatura

Tej zimy przeczytam polską książkę!

Ponieważ wielu z nas nadal pracuje z domu, gdzie zostaniemy jeszcze jakiś czas (nadchodzi przecież zima), proponujemy wykorzystać ten czas i poświęcić go na przyjemną czynność: czytanie! Razem z zaprzyjaźnionymi bibliotekami postanowiliśmy zorganizować małe wyzwanie dla moli książkowych z Rumunii i Mołdawii. Nasze rekomendacje pochodzić będą oczywiście z polskiej literatury przetłumaczonej na język rumuński.

Tej zimy wielu z nas prawdopodobnie będzie spędzało w domu dużo więcej czasu niż zwykle. Ile można sprzątać, gotować I oglądać seriale? 😉 Wszystkie książki z waszej domowej biblioteczki przeczytaliście już w czasie poprzedniego lockdownu? Możemy wam zaproponować coś nowego, co połączy przyjemne z pożytecznym, zabawę z nauką!

Nasza akcja toczy się w tym właśnie okresie nie bez powodu. 11 listopada Polska obchodzi Narodowe Święto Niepodległości, a 4 marca powiązany jest z dwoma ciekawymi urodzinami:

  1. W 1819 roku urodziła się Narcyza Żmichowska (jedna z bohaterek naszej wystawy „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”) – polska pisarka i poetka. Uważana jest za prekursorkę feminizmu w Polsce.
  2. w 1932 urodził się Ryszard Kapuściński – polski dziennikarz i pisarz; niekwestionowany mistrz reportażu. Kilka z jego książek zostało przetłumaczonych na j. rumuński: Cesarz (Cesarz, 1978), Szachy (Szachinszach, 1982), Agonia of the Empire (Imperium, 1993), Abanos (Heban, 2001) i Podróżowanie z Herodotem (Podróże z Herodotem, 2007).

Co zrobić, żeby wziąć udział w naszym konkursie I wygrać nagrody?

  • Przeczytaj conajmniej jedną książkę polskiego autora, przetłumaczoną na rumuński, I daj się ponieść wyobraźni!
  • Do 4 marca 2021 roku narysuj, namaluj, zaprojektuj w programie graficznym, zrób zdjęcie, opisz… po prostu uchwyć najważniejszy dla Ciebie fragment książki, którą przeczytałeś
  • Wrzuć swoją pracę do wydarzenia na naszym Facebooku: „Tej zimy przeczytam polską książkę”, napisz autora i tytuł książki, oraz wyjaśnij w dwóch słowach, dlaczego wybrany przez Ciebie fragment był taki ważny.
  • Zbieraj lajki!

Spokojnie, jeśli nie wiesz jaką książkę wybrać, postaramy Ci się w tym pomóc, publikując krótkie informacje na temat autorów I książek, których tłumaczenia znajdziecie zarówno w bibliotekach jak I księgarniach.

Z autorami prac, które uzbierały najwięcej lajków skontaktujemy się w prywatnych wiadomościach, aby ustalić szczegóły przekazania nagród.

Miłej zabawy w świecie stworzonym przez polskich pisarzy!

 

from to
Scheduled Concurs >Literatura

Nowy odcinek na Polskiej półce – mini-seria

Față/Verso - "podcast dla czytelników w dobrym humorze, o beletrystyce" przygotował mini-serię odcinków poświęconych literaturze polskiej przetłumaczonej na język rumuński.
29 12.2021 28 02.2022 Inne, Literatura

Poezja Adama Zagajewskiego w wykonaniu Lariego Giorgescu

W sobotni wieczór zapraszamy do odkrywania świata współczesnej literatury europejskiej na Calea Victoriei. Przed Narodowym Muzeum Historii Rumunii spotkacie aktora Lariego Giorgescu recytującego wiersze Adama Zagajewskiego.
11 09.2021 Literatura

Wieczór noblowski w Instytucie Polskim 🗓

Dziesiątego grudnia przyjdź świętować z nami wręczenie Nagrody Nobla polskiej pisarce Oldze Tokarczuk. Zapraszamy na transmisję ceremonii, noblowski tort i wieczór pełen niespodzianek!
10 12.2019 Literatura, Wydarzenia