11.07.2023 Inne

Polski trener na CMA 2023

Menedżer kultury Krzysztof Bielaszka z Wrocławia przeprowadzi warsztaty w Timisoarze w ramach CMA 2023.

Krzysztof Bielaszka jest menedżerem projektów, animatorem i liderem z doświadczeniem w budowaniu i rozwijaniu potencjału sektora kultury. Opracowuje programy szkoleniowe i kompetencyjne, organizuje konferencje i seminaria, wspiera działania badawcze i networkingowe. Obecnie jest członkiem zarządu Fundacji Ładne Historie. Jest również orędownikiem ekologizacji sektora kultury. Zwolennik współpracy międzysektorowej – wierzy, że prawdziwa siła kultury bierze się ze współpracy między instytucjami, trzecim sektorem i niezależnymi inicjatywami. Prywatnie interesuje się ekologią, poezją i sztuką współczesną, aktywizmem i edukacją globalną, wpływem technologii na funkcjonowanie społeczeństwa, a także historią Wrocławia i Dolnego Śląska. W ostatnich latach współpracował m.in. z interdyscyplinarną grupą Sympozjum Wrocław 70/20, Strefą Kultury Wrocław (wcześniej w ramach ESK Wrocław 2016 koordynował międzynarodowy program rezydencji i współpracy artystycznej AIR Wro), BWA Wrocław, Muzeum Współczesnym Wrocław, Fundacją Sztuki Współczesnej Art Transparent i OP ENHEIM.

W dniu 11 lipca w centrum multikulturalnym EUNIC Romania – HEI – House of European Institutes odbędą się warsztaty dla menedżerów kultury z trzech Europejskich Stolic Kultury – Timișoary, Veszprem i Elefsiny zatytułowane „Wprowadzenie do zrównoważonych projektów w ramach ESK”.

Warsztaty odbędą się w ramach Cultural Management Academy – programu Europejskiej Stolicy Kultury. Część I odbędzie się w Timiszoarze od 10 do 16 lipca 2023 r.

CMA 2023 to projekt organizowany przez EUNIC Rumunia we współpracy z EUNIC Grecja, EUNIC Węgry i Europejskimi Stolicami Kultury 2023: Timisoara (Rumunia), Elefsina/Eleusis (Grecja) i Veszprém-Balaton (Węgry). EUNIC – Sieć Krajowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej – to europejska sieć krajowych instytutów i organizacji kulturalnych z 36 członkami ze wszystkich 27 państw członkowskich UE.

Projekt jest częścią Narodowego Programu Kulturalnego „Timisoara – Europejska Stolica Kultury w 2023 roku” i jest finansowany z programu European Echoes, prowadzonego przez Centrum Projektów Rady Miasta Timisoara, ze środków przydzielonych z budżetu państwa, za pośrednictwem budżetu Ministerstwa Kultury.

CMA jest wydarzeniem powiązanym z Power Station, komponentem narodowego programu kulturalnego „Timisoara – Europejska Stolica Kultury 2023” poświęconym budowaniu potencjału sektora kultury.

Scheduled Inne

„POLSKA” w Kiszyniowie – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na premierowy pokaz tej wystawy wybraliśmy Kiszyniów, gdzie na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii, między 23 kwietnia a 17 maja 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
23 04.2024 17 05.2024 Inne

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia