25.10.2008 - 26.10.2008 Muzyka, Wydarzenia

W IV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Eksperymentalnej KVITNU-FEST 2008, Polskę przedstawią: Marek Chołoniewski, Anna Suda, Krzysztof Owczarek.

Marek Chołoniewski ur. 23.10.1953, Kraków, ukończył studia gry na organach (L. Werner), teorii muzyki i kompozycji (Bogusław Schaeffer) oraz muzyki elektronicznej (J.Patkowski) w krakowskiej Akademii Muzycznej. Od 1976 roku pracuje w Studio Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie (od 2000 roku jako kierownik). W 1977 roku założył Stowarzyszeniem Artystycznym Muzyka Centrum, prowadzące głównie działalność koncertową (do końca 2006 r. 485 koncertów). Od 1979 roku jest członkiem Grupy Krakowskiej. Jest założycielem i współtwórcą wielu zespołów: Pociąg Towarowy, Studia MCH, Studia Ch&K (z Krzysztofem Knittlem), grupy CH&K&K (z Krzysztofem Knittlem i Włodzimierzem Kiniorskim), mc2 duo (z Marcelem Chyrzyńskim), Double Mark (z M.Polishookiem), Inifinity Quartett (z K.Neuringerem, R.Zawelem, Rafałem Mazurem), Natural Plastic (z A.Knoles), Kinetic Trio (z Włodzimierzem Kiniorskim i Rafałem Mazurem) – zespołów prowadzących działalność koncertową i nagraniową.

Pisze muzykę instrumentalną i elektroakustyczną, dla radia, filmu i Tv, jest autorem instalacji dźwiękowych i wideo, projektów audiowizualnych, przestrzennych i sieciowych. Od 1984 r. koncertuje, prowadzi kursy i wykłady w wielu krajach Europy, Azji, Ameryki Płn. i Płd.

AN ON BAST to Anna Suda z Poznania.
Zaczela produkowac muzyke elektroniczna w 2003 roku (choc i tak wszystko zaczelo sie, kiedy zaczela grac na pianinie w wieku czterech lat..) Ukonczywszy prawo i filozofie, wiedziala, ze dziedzina, ktora tak naprawde ja zajmuje jest swiat dzwiekow i ze jest on dla niej najwazniejszy.
Pierwszy swoj album zatutulowany „WELCOME SCISSORS” wydala w maju 2006 roku wlasnym sumptem. Drugi – „HAPPY-GO-LUCKY” – zostal wydany we wrzesniu tego samego roku przez Etalabel – polski netlabel eksperymentalnej muzyki elektronicznej. Oba albumy sa utrzymane w atmosferze „delicate synthetic music”- tak Anna lubi nazywac swoja tworczosc – jest to raczej przestrzenny idm pelen melodii, textow, klikow, zgrzytow i wszystkiego co wazne pomiedzy. Calosc zmieszana jest z metafizyka H. Bergsona, literatura H. Hessego, muzyka Mozarta i Autechre, Arvo Parta i wspolczesnymi brzmieniami muzyki eksperymentalnej.
W pazdzierniku 2006 roku AN ON BAST byla uczestnikiem Red Bull Music Academy w Melbourne. To niesamowite doswiadczenie przyczynilo sie do zglebiania jej muzycznych poszukiwan, dalo nowa energie do buszowania w swiecie dzwiekow z zupelnie nowego punktu widzenia.
Zakres muzycznych dzialan AN ON BAST pozwala jej zachowac dwie twarze w komponowaniu/graniu swojej muzyki, gdzie jedna jest delikatna, ambientowa (rowniez jako muzyka do przedstawien teatralnych), druga pelna dynamiki, energiczna, bliska ekspresji danceflooru.
W tym roku AN ON BAST zagra m.in. na festiwalu NUMUSIC w Stavanger (Norwegia), KLUSA DABA w Rydze (Lotwa) oraz UNSOUND w Toruniu.  

Krzysztof Owczarek jest autorem „Specjalnych Projekcji Aktywnych” – formy artystycznej powstałej po wielu latach poszukiwań własnej drogi twórczej. Forma ta jest wizualizacją (czyli projekcją obrazów) opartą na analogu, (czyli slajdy i zwykle rzutniki) świadomie odrzucającym technikę elektroniczną i cyfrową. Konsekwentnie omijając te zdobycze cywilizacji, osiągnął poziom pełnej kontroli nad najprostszymi diaskopami (rzutnikami do slajdów). Z chropowatości i niedoskonałości tych urządzeń uczynił walor i z premedytacją dba o jego zachowanie. Stał się pasjonatem tych prymitywnych maszyn i wyciska z nich możliwości których nie przewidział producent. Podstawą jest diaporama wprawiana w ruch za pomocą autorskiej animacji. Podczas jednego pokazu wykorzystuje do 600 autorskich slajdów. Przeważają projekcje abstrakcyjne (piękne, nastrojowe tła w bajecznych kolorach) i geometryczne (magiczne i niesamowite figury i kształty). Dzięki oryginalnej technice udaje mu się pełna synchronizacja obrazu z muzyką podczas koncertów oraz podczas autorskich projekcji z muzyką odtwarzaną z płyt.
Rozwijając swoją autorską koncepcję „Specjalnych Projekcji Aktywnych” zapoczątkowaną w 1989 roku, nieświadomie uruchomił nowy kierunek na artystycznej scenie. Dorobił się też wielu dociekliwych obserwatorów i naśladowców. Nie dbając za wszelką cenę o promocję swoich działań, stworzył złudzenie że go w ogóle nie ma. Stąd wielokrotne przypisywanie jego prac zupełnie innym krasnoludkom. Artysta ciągle eksperymentuje na polu międzyplanetarnej wizualizacji. Artysta, plastyk, twórca autorskiej techniki „projekcji aktywnej” lub „CINEMANUAL”, przez lata związany z Łódzkim Forum Fabricum – awangardowym klubem artystycznym. Oprawa plastyczna w wykonaniu Krzysztofa Owczarka stała się unikalną scenografią koncertów wielu gwiazd polskiej muzyki – MYSLOVITZ, NOSOWSKA, HEY, Kiniorski i in. Krzysztof Owczarek brał udział w licznych działaniach parateatralnych i projektach niekonwencjonalnych. Występował w Londynie, Petersburgu, Berlinie, Grodnie. Uczestniczył w spotkaniu z Dalaj – Lamą, w trasie koncertowej „Muzycy na Dachu Świata”, w festiwalach MALTA i JAZZ JAMBOREE. Jest współtwórcą licznych teledysków grup polskich i zagranicznych.

from to
Scheduled Muzyka >Wydarzenia