4.02.2008 - 14.02.2008 Muzyka, Wydarzenia

Występ zespołu Soundcheck na VIII Festiwalu Międzynarodowym „Jazz Bez”

11 grudnia we lwowskim klubie „Picasso” występ katowickiego zespołu „Soundchek” w ramach VIII Festiwalu Międzynarodowego „Jazz Bez”

Po raz pierwszy Soundcheck zaistniał jako zespół w listopadzie 2002 roku, ale w nieco innym jeszcze składzie. Obecny line-up uformował się rok później, kiedy nagrali pierwsze demo: Maciej Kocin Kociński – saksofony, Krzysztof Dys – fortepian, Andrzej Święs – kontrabas i Krzysztof Szmańda – perkusja.

Dali o sobie znać już na Jazzie nad Odrą w 2004 roku – dostali się do finału, choć nie otrzymali jeszcze żadnego wyróżnienia. Ale już wkrótce Maciej Kociński został uznany za najlepszego instrumentalistę Konkursu Zespołów Jazzowo-Bluesowych w Gdyni. Pierwszy przełom miał miejsce w Usti nad Łabą w Czechach – na Międzynarodowym Konkursie Soundcheck zdobył tytuł Zespołu Roku (i otrzymał zaproszenie na występ w Dreźnie w marcu 2005 roku na festiwalu JazzWelten).

Zespoł ma na swym koncie dwie autorskie płyty, które otrzymały bardzo pozytywne recenzje. Obecnie muzycy przygotowują sią do nagrania nowego, jeszcze lepszego materiału.


Międzynarodowy Festiwal Jazzowy Jazz Bez jest przedsięwzięciem renomowanym, dobrze znanym w środowisku muzycznym polskim i ukraińskim. Od 2001 roku zdobył sobie uznanie zarówno artystów, jak i publiczności. Festiwal zyskał opinię imprezy prezentującej najlepsze wzorce współczesnej muzyki improwizowanej, przyczyniając się w ten sposób do budowania bezpośrednich polsko-ukraińskich kontaktów kulturalnych, w tym tworzenia międzynarodowych formacji muzycznych.

Festiwal organizowany był początkowo we Lwowie i Przemyślu, gdzie tegoroczna edycja trwać będzie od 4 do 14 grudnia. Po stronie ukraińskiej Jazz Bez także się rozrósł i pojawił się na koncertowej mapie Kijowa, Sewastopola, Charkowa, Tarnopola i Łucka, po stronie polskiej dodatkowo zaistniał w Sanoku i Jarosławiu.

from to
Scheduled Muzyka >Wydarzenia