1.03.2018 Muzyka, Wydarzenia

Recital polskiego pianisty Krzysztofa Książka z okazji urodzin Fryderyka Chopina

Kijów
1 Marzec
Filharmonia Narodowa Ukrainy | Stok Wołodymyrski 2 | Początek o godz. 19 | Bilety do nabycia w kasach Filharmonii

Zapraszamy na Recital fortepianowy Krzysztofa Książka – wybitnego polskiego pianista młodego pokolenia.

Urodzony w 1992 roku w Krakowie, jest laureatem II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim w 2015 roku, uczestniczył też w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Niedopuszczenie Książka, jednego z trzech polskich pianistów w III etapie, do finału było jedną z niewielu kontrowersyjnych decyzji jury XVII Konkursu Chopinowskiego.

Pianista jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, w tym: im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej (I miejsce, Grand Prix, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworów Chopina oraz nagroda japońskiej grupy sponsorów Kigoukai w formie koncertów w Japonii – Płock 2008), XV Concurs International de Piano Ricard Vines (II miejsce – Lleida, Hiszpania 2009), The International Chopin Piano Competition (I miejsce, Grand Prix, nagroda specjalna – Lwów, Ukraina 2010), VI Concorso Internazionale Pianistico ”Citta di Avezzano” (I nagroda – Avezzano, Włochy 2011), Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (III nagroda – Warszawa 2011).

Krzysztof Książek rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 9 lat. Koncertował w Japonii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Polsce, na Słowacji i na Węgrzech. Krzysztof Książek brał udział w 67. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, XVIII Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych ”Silesia”, V Ogólnopolskim Festiwalu Promocyjnym ”Sierpień Talentów” oraz II Festiwalu Premia Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Jest stypendystą Małopolskiej Fundacji ”Sapere Auso”, Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Pro Musica Bona.

Celem projektu jest promocja twórczości największego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina, z okazji jego urodzin. Fryderyk Chopin był największym kompozytorem i pianistą XIX wieku. Na rok przed śmiercią, w 1848 roku, londyńskie „Daily News” pisały o nim: „Delikatność i łagodność emanujące z jego gry mogą zwieść słuchacza, który nawet nie podejrzewa, jaki ogrom cierpień stoi za tą anielską muzyką”. Całe życie Fryderyka Chopina skoncentrowane było wokół fortepianu. Instrument ten stanowił swoiste medium, poprzez które polski geniusz przekazywał swe najskrytsze myśli i uczucia, sprawiając wrażenie, jakby to muzyka wybrała sobie Chopina, aby w dźwiękach fortepianu najpełniej wyraził jej piękno. Mawia się, że utwory Chopina to najwyższa forma, jaką przybrać mogła kiedykolwiek muzyka. Wśród setek kompozycji, które stworzył, poczynając od szeroko zakrojonych sonat i koncertów, a na najskromniejszych rozmiarów miniaturach kończąc, fortepian pozostaje głównym aktorem każdej z opowiedzianych przez Chopina historii. Nietypowe jest to, że Chopin jako jedyny prawdopodobnie kompozytor romantyczny nie napisał żadnej symfonii, żadnej opery, nie stworzył ani jednego kwartetu smyczkowego ani dużych form wokalnych. Najbardziej przejmująco ze wszystkich wypowiedzi Chopina brzmi porównanie komponowania mazurków do „wyszarpywania ich z boleśnie krwawiącego serca”. Dzięki tak osiągniętej przebogatej ekspresji swojej muzyki Chopin pozostaje jednym z najbardziej oryginalnych i wartościowych twórców muzycznych.

Scheduled Muzyka Wydarzenia