7.03.2018 - 19.03.2018 Historia, Sztuka, Wydarzenia

„Kobiety Niepodległości”

Wystawa multimedialna

Kijów / 7 – 19 Marca

Nie byłoby niepodległej, silnej i demokratycznej Polski bez zaangażowania pokoleń Polek, które stawiały czoła nie tylko trudnej codzienności w obliczu zaborów, wojny i opresji, ale także podejmowały się, na równi z mężczyznami, aktywnej walki o wolność. Wystawa, przygotowana przez Muzeum Historii Polski, ukazuje udział kobiet w walce o niepodległość Polski i powiązuje problematykę z szeroko rozumianą emancypacją kobiet na ziemiach polskich. Opowieść o aktywności i sukcesach polskich kobiet staje się jednocześnie pretekstem do zapoznania odbiorcy z historią Polski od upadku Rzeczypospolitej w końcu XVIII wieku, aż po powstanie „Solidarności” i obalenie rządów komunistycznych.

Wernisaż wystawy zaplanowany został na 6 marca z udziałem zastępcy Dyrektora Muzeum Historii Polski Anny Piekarskiej. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Historii Polski na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w związku z obchodami Roku Praw Kobiet 2018. Ona ma na celu upamiętnienie 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości przez pryzmat kobiet.

Wystawa prezentuje sylwetki kilkudziesięciu kobiet, które odegrały wielką rolę w historii tworzenia się polskiego narodu i tożsamości. Działające w różnych obszarach – polityki, nauki, edukacji, kultury, gospodarki i wojskowości – zmieniały losy jednostek, lokalnych społeczności oraz całego polskiego społeczeństwa. Niektóre z nich znane są poza granicami Polski, nazwiska innych należy wyciągnąć z cienia i pokazać w szerokim historyczno-społecznym kontekście.

Na wystawie pokazane są m.in. Emilia Plater, Eliza Orzeszkowa, Maria Curie-Skłodowska, Cecylia Śniegocka, Irena Kosmowska, Wanda Gertz, Halina Konopacka, Alicja Dorabialska, Elżbieta Zawacka, Maria Stypułkowska-Chojecka, Wiktoria Ulma, Irena Sendlerowa, Danuta Siedzikówna „Inka”, Halina Mikołajska, Anna Walentynowicz i Alina Pieńkowska.

Ekspozycja odbywa się z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz w 100. rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych.

from to
Scheduled Historia Sztuka Wydarzenia