11.06.2018 Aktualności

Polska i Ukraina. Śladami dziedzictwa historycznego

Inauguracja projektu

9 czerwca 2018 roku w Kamieńcu Podolskim i Chocimiu rozpoczęto realizację unikalnego projektu filmowego, w ramach którego powstanie cykl filmów i reportaży z Ukrainy nt. polsko-ukraińskiego dziedzictwa historycznego pt. „Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa”.

W inauguracji projektu wzięła udział misja dziennikarzy, zorganizowana przez Instytut Polski w Kijowie oraz Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód, obejmująca kanały telewizyjne ICTV, Kanał 5 oraz Espresso, a także redakcje Zerkało Tyżnia, Ukraińskij Żurnał, Diłowa Stolica, Słowo Polskie, Dziennik Kijowski. Wizyta była doskonałą okazją do zaprezentowania pierwszych prac z nagrań filmowych powstających w ramach projektu. Dziennikarze mieli okazję zebrać bogaty materiał filmowy oraz bezpośrednie relacje od organizatorów i historyków zaproszonych do projektu. Na tle historycznych obiektów głos przed kamerami zabrali: Bartosz Musiałowicz – dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie (inicjator projektu), Krzysztof Kalita i Iryna Vitiuk (koordynatorzy z ramienia realizującego projekt Stowarzyszenia Integracja Europa – Wschód),  historycy: Dmytro Antoniuk i dr Ołeksandr Alfiorow, a także Dyrektor Muzeum na zamku w Kamieńcu Podolskim Ołeksandr Zaremba oraz Wicekonsul z Konsulatu Generalnego RP w Winnicy Magda Arsenicz.

W imieniu Organizatorów pragniemy bardzo serdecznie podziękować dziennikarzom oraz wszystkim osobom i instytucjom za udział w wizycie i wsparcie promocyjne naszego projektu.

O projekcie:

Projekt przewiduje stworzenie w bieżącym roku ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które powstały w okresie Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego wchodzą historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

Projekt uzyskał wsparcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP i jest realizowany przez Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód, w partnerskiej współpracy z Instytutem Polskim w Kijowie. Nagrania filmowe zostaną wykonane przez profesjonalny zespół filmowy Ukrainian Communication Group.

Partnerem medialnym projektu jest portal historyczny historykon.pl.

Na liście ponad setki miejsc, które zostaną sfilmowane znajdą się twierdze, pałace, kościoły i in.

Powstające w ramach projektu reportaże będą umieszczane na specjalnie w tym celu stworzonej stronie internetowej oraz kanale YouTube. Zachęcamy również do śledzenia relacji z powstawania cyklu filmów na profilu Facebook projektu.

Scheduled Aktualności

“Gustaw Herling Grudziński i Iwan Bahriany: pisarzy

Praktyczny warsztat z elementami konwersacji
27 05.2023 Aktualności, Dyskusje, Wydarzenia

Wystawa „Współczesna ikona Jerzego Nowosielskiego” w Połonnym

12-21 maja, parafia św. Anny (Polonne, ul. Pereca Markisha 22)
12 05.2023 21 05.2023 Aktualności, Sztuka, Wydarzenia