23.01.2019 Muzyka, Wydarzenia Kijów | Kijowski Teatr Opery i Baletu dla Dzieci i Młodzieży | ul. Meżyhirska 2 | Początek o godz. 18:30 | Wstęp na podstawie zaproszenia

156 rocznicа Powstania Styczniowego 1863 r. 🗺

Koncert

Z okazji 156. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego* w Kijowskim Teatrze Opery i Baletu dla Dzieci i Młodzieży Ambasada Rzeczypospolitej Polski na Ukrainie wspólnie z Instytutem Polskim w Kijowie i Międzynarodowym Stowarzyszeniem Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie organizują koncert w wykonaniu orkiestry Kijowskiego Teatru Opery i Baletu dla Dzieci i Młodzieży pod batutą ukraińskiego dyrygenta Ołeksija Bakłana, w ramach którego zostaną wykonane utwory Fryderyka Chopina, Edwarda Elgara oraz Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Wstęp na podstawie zaproszenia.

W foyer teatru będzie miała miejsce wystawa grafik Artura Grottgera (26 kopii rysunków) o Powstaniu Styczniowym. Artur Grottger był jednym z głównych przedstawicieli romantyzmu w malarstwie polskim, portrecistą, ilustratorem, rysownikiem i autorem sławnego patriotycznego cyklu „kartonów” o Powstaniu Styczniowym, złożonego z cykli „Warszawa I” (1861), „Warszawa II” (1862), „Polonia” (1863) i „Lituania” (1864-66), które ukazują dramatyczne epizody powstania i następujące po nim akty represji ze strony zaborcy. Rysunki te stworzyły topos martyrologicznej ikonografii, oraz utrwaliły w pamięci i wyobraźni wielu pokoleń Polaków sceny powstańczych walk. Gdy wybuchło Powstanie Styczniowe Grottger chciał iść walczyć, przyjaciele odwiedli go od tego ze względu na jego słabe zdrowie – malarz miał początki gruźlicy. Angażował się jednak w pomoc uchodzącym z zaboru rosyjskiego powstańcom.

*Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego. Objęło tereny zaboru rosyjskiego i miało charakter wojny partyzanckiej. Jak oceniają historycy, podczas powstania miało miejsce ponad tysiąc starć, a siły polskie liczyły w sumie ok. 200 tys. osób. Jego pierwszym przywódcą był Ludwik Mierosławski, który jednak po miesiącu utracił tę funkcję. Później dyktatorami powstania byli Marian Langiewicz i Romuald Traugutt, który stał się tragicznym symbolem zrywu. Aresztowany wskutek denuncjacji i więziony na Pawiaku został skazany przez rosyjski sąd wojskowy na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano na stokach Cytadeli Warszawskiej 5 sierpnia 1864 roku.

Po zakończeniu powstania Polaków dotknęły liczne represje, m.in. konfiskata majątków szlacheckich, kasacja klasztorów na obszarze Królestwa Polskiego, wysokie kontrybucje i aktywna rusyfikacja. Za udział w powstaniu władze carskie skazały na śmierć ok. 700 osób, na zesłanie co najmniej 38 tys.

Scheduled Muzyka Wydarzenia
Kijów | Kijowski Teatr Opery i Baletu dla Dzieci i Młodzieży | ul. Meżyhirska 2 | Początek o godz. 18:30 | Wstęp na podstawie zaproszenia Map