7.09.2019 Dyskusje, Literatura, Wydarzenia Kijów | Klub „Kupidon” | ul. Puszkińska 1-3/5 | Początek o godz.13 | Wstęp wolny

Narodowe Czytanie 2019 🗺

Osiem nowel

W dniu 7 września 2019 r. (sobota) o godz. 13:00 w Klubie „Kupidon” przy ul. Puszkińskiej 1-3/5 wspólnie z przedstawicielami mniejszości polskiej w Kijowie, organizacji rządowych etc. będziemy czytali polskie nowele po polsku oraz po ukraińsku. Para Prezydencka wybrała i ogłosiła listę tegorocznych lektur – tym razem będą to polskie nowele. Jak podkreślił Prezydent, jest to „klasyka polskiej noweli i taki właśnie tytuł będzie miała tegoroczna edycja Narodowego Czytania”.

Lektury na Narodowe Czytanie 2019: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej; „Dym” Marii Konopnickiej; „Katarynka” Bolesława Prusa; „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”) Brunona Schulza; „Orka” Władysława Stanisława Reymonta; „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego; „Sachem” Henryka Sienkiewicza; „Sawa” (z cyklu „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego. W ramach Czytania przewidziane są konkursy.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W tym roku akcja odbędzie się po raz ósmy, w ramach której będziemy czytali osiem utworów klasyków polskiej nowelistyki.

Scheduled Dyskusje Literatura Wydarzenia
Kijów | Klub „Kupidon” | ul. Puszkińska 1-3/5 | Początek o godz.13 | Wstęp wolny Map

Napisz artykuł o Polsce! 🗓

Konkurs Wikipedii
01 04.2021 30 04.2021 Film, Literatura, Muzyka, Sztuka, Teatr, Wydarzenia

Docudays UA 🗓

Polskie filmy
26 03.2021 04 04.2021 Film, Wydarzenia