20.12.2019 Aktualności

Książka „Husaria”

Z czego wynikała niezwykła skuteczność i uniwersalność husarii? W jaki sposób walczyła? Jak wyglądało wyposażenie i oporządzenie husarza i jego pocztu?

Na ukraińskim rynku wydawniczym ukazało się tłumaczenie książki „Husaria. Duma polskiego oręża” autorstwa znanego polskiego historyka wojskowości dr Radosława Sikory.

Bogato ilustrowana i opatrzona licznymi cytatami publikacja ma charakter obszernej monografii, która w sposób szczegółowy, ale także przystępny dla szerokiego kręgu czytelniczego omawia dzieje tej formacji.

Z czego wynikała niezwykła skuteczność i uniwersalność husarii? W jaki sposób walczyła? Jak wyglądało wyposażenie i oporządzenie husarza i jego pocztu? Jakie miejsce zajmowała husaria w ogólnej strategii bezpieczeństwa Rzeczypospolitej? Kim byli ludzie służący w husarskich chorągwiach i skąd się wywodzili? Jakie miejsce zajmowali w „narodzie szlacheckim”? Jak wyglądało ich życie? Kiedy i dlaczego husaria przestała być „królową pól bitewnych”? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znaleźć można w niniejszej książce, którą oddajemy do rąk Czytelnika ukraińskiego.

Książka stanowi znacznie rozszerzone i uzupełnione wydanie książki „Z dziejów husarii”, której ukraińskie wydanie ukazało się w 2013 r.

Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Yakaboo, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Kijowie oraz Przedstawicielstwa Polskiej Akademii Nauk w Kijowie.

Scheduled Aktualności

“Gustaw Herling Grudziński i Iwan Bahriany: pisarzy

Praktyczny warsztat z elementami konwersacji
27 05.2023 Aktualności, Dyskusje, Wydarzenia

Wystawa „Współczesna ikona Jerzego Nowosielskiego” w Połonnym

12-21 maja, parafia św. Anny (Polonne, ul. Pereca Markisha 22)
12 05.2023 21 05.2023 Aktualności, Sztuka, Wydarzenia