31.08.2020 - 7.10.2020 ANNA WALENTYNOWICZ, Historia, Wydarzenia

Anna Walentynowicz – bohaterka dwóch narodów

Wystawa

Instytut Polski w Kijowie wspólnie z Muzeum Narodowym Rewolucji Godności przy wsparciu Federacji Związków Zawodowych Ukrainy zapraszają na otwarcie wystawy „Anna Walentynowicz – bohaterka dwóch narodów” z udziałem Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej Bartosza Cichockiego, Dyrektora Instytutu Polskiego w Kijowie Roberta Czyżewskiego i Dyrektora Narodowego Muzeum Rewolucji Godności Ihora Poszywajły oraz zastępcy Przewodniczącego Federacji Związków Zawodowych Ukrainy Jewhena Drapiatego.

Anna Walentynowicz,  legenda niezależnego od komunistycznych władz ogólnopolskiego związku zawodowego „Solidarność”, nazywana niekiedy jego „Matką”, ikona polskiej drogi do niepodległości w 1989 r. – to właśnie jej poświęcona jest wystawa opracowana przez Fundację Polonia-Ruthenia na zlecenie Instytutu Polskiego w Kijowie. W pracy nad ekspozycją sięgnięto do wspomnień sprzed kilkudziesięciu lat, materiału archiwalnego, jak i najnowszych ustaleń historyków.

Urodzona na Wołyniu bohaterka walki z komunizmem była przysłowiową iskrą, dzięki której w sierpniu 1980 r. wybuchł i utrzymany został strajk w Stoczni Gdańskiej. Niestrudzenie walczyła o godność człowieka, w tym o poszanowanie praw pracowniczych. Zginęła w służbie narodowej pamięci 10.04.2010 w Smoleńsku. W szerszym wymiarze życiorys Anny Walentynowicz stanowi punkt wyjścia do rozważań na temat dziejowej presji, jakiej w XX wieku poddane zostały narody polski i ukraiński.

Zachęcamy do zapoznania się z opowieścią, utkaną z idei obecnych zarówno w dobie I Solidarności 1980 r. jak i ukraińskiej Rewolucji Godności 2013-14 r.

Początek о 18:00 w Centrum Informacyjno-wystawienniczym Muzeum Majdanu, majdan Nezależnosti 2, pierwsze piętro.

Akredytacja przedstawicieli mediów: 044-288-03-04, julia.stakhivska@instytutpolski.org

***

1 – 30 września: Centrum Informacyjno-wystawiennicze Muzeum Majdanu, majdan Nezależnosti 2, przestrzeń uliczna obok Domu Związków Zawodowych.

from to
Scheduled ANNA WALENTYNOWICZ >Historia >Wydarzenia