31.08.2020 Aktualności, ANNA WALENTYNOWICZ, Historia

„Anna Walentynowicz – bohaterka dwóch narodów”

Otwarcie wystawy

Instytut Polski w Kijowie wspólnie z Muzeum Narodowym Rewolucji Godności przy wsparciu Federacji Związków Zawodowych Ukrainy zapraszają na otwarcie wystawy „Anna Walentynowicz – bohaterka dwóch narodów” z udziałem Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej Bartosza Cichockiego, Dyrektora Instytutu Polskiego w Kijowie Roberta Czyżewskiego i Dyrektora Narodowego Muzeum Rewolucji Godności Ihora Poszywajły oraz zastępcy Przewodniczącego Federacji Związków Zawodowych Ukrainy Jewhena Drapiatego.

Wydarzenie poświęcone urodzonej na Ukrainie legendzie polskiej opozycji z czasów PRL, współzałożycielсe ruchu związkowego „Solidarność”. Wystawa została opracowana przez Fundację „Polonia-Ruthenia”.

Anna Walentynowicz urodziła się w ukraińskiej rodzinie w okolicach Równego, a później jako obywatelka Polski, została jednym z liderów ruchu, który doprowadził do upadku komunizmu w Polsce i stał się kamieniem milowym w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Wolność i możliwość decydowania o własnym losie są bardzo ważne zarówno dla Polaków, jak i dla Ukraińców. Polską „Solidarność” i Ukraińską Rewolucję Godności jednoczy dążenie społeczeństwa do zmiany i wiara, że aktywność obywatelska może zmienić kraj na lepsze. Idea ta jest wyraźnie osadzona w historii „Solidarności” oraz w życiu Anny Walentynowicz.

Początek о 18:00 w Centrum Informacyjno-wystawienniczym Muzeum Majdanu, majdan Nezależnosti 2, pierwsze piętro.

Akredytacja przedstawicieli mediów: 044-288-03-04, julia.stakhivska@instytutpolski.org

***

Wystawę można obejrzeć następujących lokacjach Kijowa:

1 – 30 września: Centrum Informacyjno-wystawiennicze Muzeum Majdanu, majdan Nezależnosti 2, przestrzeń uliczna obok Domu Związków Zawodowych.

Scheduled Aktualności >ANNA WALENTYNOWICZ >Historia

44 x Mickiewicz 🗓

Autorski program Instytutu Adama Mickiewicza
08 02.2022 24 02.2022 Aktualności

XXXII WSCHODNIA SZKOŁA LETNIA 🗓

Wykłady – Seminaria – Sesje specjalne – Wizyty w instytutach, archiwach i bibliotekach – Objazdy naukowe
31 01.2022 20 05.2022 Aktualności