1.09.2021 Muzyka

Andrzej Jagodziński Trio. Chopin

Zapraszamy do Kijowa na Andrzej Jagodziński Trio. Chopin!

1 września o godz.: 18:00 na Bouquet Kyiv Stage zagra Andrzej Jagodzinski Trio w składzie: Andrzej Jagodziński, Adam Cegielski, Czesław Bartkowski.

Andrzej Jagodziński bierze z muzyki Chopina tematy w szerokim sensie: wyraziste struktury, sugestywne postacie, rysunki, kształty głównie melodyczne, czasem też z inspirującym elementem harmoniki (chromatyka w Etiudzie a-moll, w Mazurku f-moll: ostinatowe ciągi akordów w Preludium e-moll). Są to istotne elementy i całostki formy, w których przejawia się Chopinowski styl. Jagodziński – w swojej dziedzinie pianista tknięty niewątpliwie iskrą geniuszu, z tą charakterystyczną dla mistrzów jazzu zdolnością gry jakby ponadfortepianowej – przy współudziale swoich znakomitych partnerów, rozwija Chopinowske elementy formy w fascynujące kompozycje jazzowe.
A w tym rodzju jazzu jest coś istotnie z ducha Chopina: cechy romantycznego nastroju; przede wszystkim jednak jest tu duch Chopinowskiej formy, z tą przedziwną dialektyką klasycznej proprcjonalności – symetrii – i romantycznej asymetrii i wydłużania.

Lecz bardziej jeszcze istotne zdaje sie to, że Chopin z jazzem spotykają się tu we wspólnej płaszczyźnie improwizacji: przypomnijmy więc, że tak wysublimowana i wycyzelowana muzyka Chopina swoje źródło życia – swój spiritus movens ma również w romantycznej improwizacji; improwizacji o której zniewalających urokach mówią nam zachwycone świadectwa współczesnych Chopinowi artystów.

www.jagodzinski.art.pl

ul. Wolodymyrska, 24, Kijów

Scheduled Muzyka

Echa Wernyhory 🗓

Polsko-ukraińska przestrzeń kulturowa
29 12.2021 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

MUZYKA POLSKA NA UKRAINIE 🗓

Sala Koncertowa Filharmonii w Mariupolu
03 12.2021 Muzyka, Wydarzenia

XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski 🗓

2 - 21 października 2021
02 10.2021 21 10.2021 Muzyka, Wydarzenia