27.10.2021 - 10.11.2021 Sztuka, Wydarzenia

Współczesna ikona – Jerzy Nowosielski

27 października – 10 listopada | Połtawa

Kościół katedralny Światłego Zaśnieża Bogarodzicy PCU, Maidan Sobornyj, 1  

W tym roku mija dziesięć lat od śmierci wybitnego polskiego malarza Jerzego Nowosielskiego. Z okazji rocznicy zapraszamy do zapoznania się z wystawą poświęconą twórczości artysty „Współczesna ikona – Jerzy Nowosielski”.  Autorka wystawy, Krystyna Czerni, analizując kluczowe prace Nowosielskiego, przedstawia ścieżkę rozwoju twórcy jako współczesnego ikonopisarza.

Nowosielski urodził się w Krakowie, w polsko-ukraińskiej (łemkowskiej) rodzinie. Studiował i wykładał malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na jego twórczość silny wpływ wywarł okres studiów w Ławrze Uniowskiej pod Lwowem i zapoznanie się z kolekcją karpackich ikon Andrija Szeptyckiego.

Na początku swojej artystycznej drogi Nowosielski był związany z polską awangardą. Należał do środowiska skupionego wokół Tadeusza Kantora, którego był asystentem. Tworzył scenografie dla Teatru Lalek w Łodzi. Jednocześnie był głęboko zanurzony w studiowanie prawosławnej teologii. Wykorzystując środki wyrazu niefiguratywnego awangardowego malarstwa, pisał ikony, tworzył ikonostasy i projekty prawosławnych cerkwi.

Krystyna Czerni – znawczyni sztuki, doktor filozofii. Autorka telewizyjnych programów o sztuce, członkini redakcji miesięcznika „Znak”, współpracuje z IRSA. Pisze książki o sztuce.

W październiku-grudniu wystawa zostanie pokazana w Czernichowie, Połtawie, Charkowie i Użhorodzie.

Współorganizatorzy wystawy:

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Fundacja „Eleos”

Plastics Ukraina

from to
Scheduled Sztuka >Wydarzenia

NIEOBECNY / MISSING 🗓

Spektakl wg. dramatu Krystyny Chołoniewskiej
24 02.2022 22 03.2022 Film, Wydarzenia