14.11.2021 - 24.11.2021 Aktualności, Sztuka, Wydarzenia

Współczesna ikona – Jerzy Nowosielski

14 – 24 listopada | Charków

Otwarcie 14 listopada, 12:30, Charków, Kościół św. Jana w Charkowie, ul. Wielka Panasowska, 105a.

 W tym roku mija dziesięć lat od śmierci wybitnego polskiego malarza Jerzego Nowosielskiego. Z okazji rocznicy zapraszamy do zapoznania się z wystawą poświęconą twórczości artysty „Współczesna ikona – Jerzy Nowosielski”.  Autorka wystawy, Krystyna Czerni, analizując kluczowe prace Nowosielskiego, przedstawia ścieżkę rozwoju twórcy jako współczesnego ikonopisarza.

Nowosielski urodził się w Krakowie, w polsko-ukraińskiej (łemkowskiej) rodzinie. Studiował i wykładał malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na jego twórczość silny wpływ wywarł okres studiów w Ławrze Uniowskiej pod Lwowem i zapoznanie się z kolekcją karpackich ikon Andrija Szeptyckiego.

Na początku swojej artystycznej drogi Nowosielski był związany z polską awangardą. Należał do środowiska skupionego wokół Tadeusza Kantora, którego był asystentem. Tworzył scenografie dla Teatru Lalek w Łodzi. Jednocześnie był głęboko zanurzony w studiowanie prawosławnej teologii. Wykorzystując środki wyrazu niefiguratywnego awangardowego malarstwa, pisał ikony, tworzył ikonostasy i projekty prawosławnych cerkwi.

Krystyna Czerni – znawczyni sztuki, doktor filozofii. Autorka telewizyjnych programów o sztuce, członkini redakcji miesięcznika „Znak”, współpracuje z IRSA. Pisze książki o sztuce.

W październiku-grudniu wystawa zostanie pokazana w Czernichowie, Połtawie, Charkowie i Użhorodzie.

Współorganizatorzy wystawy:

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Fundacja „Eleos”

Plastics Ukraina

from to
Scheduled Aktualności >Sztuka >Wydarzenia