12.05.2023 - 21.05.2023 Aktualności, Sztuka, Wydarzenia

Wystawa „Współczesna ikona Jerzego Nowosielskiego” w Połonnym

12-21 maja, parafia św. Anny (Polonne, ul. Pereca Markisha 22)

W tym roku mija 100. rocznica urodzin wybitnego polskiego malarza i ikonopisarza Jerzego Nowosielskiego. W tę rocznicę Sejm RP ogłosił rok 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego.

Jerzy Nowosielski urodził się w Krakowie w polsko-ukraińskiej (łemkowskiej) rodzinie. Początkowo studiował, a następnie wykładał malarstwo na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Duży wpływ na jego kształtowanie się jako osoby i artysty wywarły studia malarstwa ikon w pracowni Ławra pod Lwowem oraz zapoznanie się z ikoną karpacką z kolekcji Andrieja Szeptyckiego. Na początku swojej artystycznej kariery Jerzy Nowosielski związany był z polską awangardą: należał do grupy krakowskiej, pracował jako asystent wybitnego artysty i reżysera Tadeusza Kantora, tworzył scenografię dla łódzkiego teatru lalkowego. Jednocześnie artysta był głęboko zanurzony w teologii prawosławnej. Używając figuratywnego języka awangardowego malarstwa niefiguratywnego, tworzył ikony, później ikonostasy, architekturę cerkwi.

Krystyna Czerny przedstawiła drogę formowania się Jerzego Nowosielskiego jako współczesnego malarza ikon oraz przeanalizowała dzieła ikoniczne z jego twórczości. Uzupełnieniem tekstów są wykonane przez niego fotografie ikon i kościołów.

Krystyna Czerny jest polską krytyczką sztuki i doktorem filozofii, a także autorką programów telewizyjnych o sztuce oraz członkinią redakcji krakowskiego pisma „Znak”. Jest ona również autorką kilku książek poświęconych sztuce polskiej. Znaczna część jej publikacji dotyczy twórczości i osobowości Jerzego Nowosielskiego. Ukraińskie tłumaczenie jednego z nich – „Nietoperza w świątyni” – ukazało się w 2015 roku nakładem wydawnictwa „Książki – XXI”.

from to
Scheduled Aktualności Sztuka Wydarzenia