19.06.2023 Film, Wydarzenia

Instytut Polski w Kijowie ma przyjemność zaprosić na pokaz filmu „Filip”

Film zostanie wyświetlony 27 czerwca o godzinie 19:00 w Kijowie w Krakowskim Klasterze. Więcej informacji o projekcji: https://fb.me/e/4dSwOBKAO
We Lwowie film zostanie wyświetlony 26 czerwca o godzinie 18:30 w kinie Planet Kino Forum Lwów z prelekcją na temat filmu, prowadzoną przez profesjonalnego krytyka filmowego
https://pay.planetakino.ua/hall/pk-lvov2/1030183
Dramat „Filip” oparty jest na powieści z wątkami autobiograficznymi polskiego pisarza żydowskiego pochodzenia Leopolda Tyrmanda. Zdaniem krytyków nikt w polskim kinie nie opowiadał o wojnie w taki sposób. Pozbawiony patosu i heroizacji film opowiada historię skrywanego osobistego oporu wobec nazistowskiego reżimu w czasie II wojny światowej. Jego bohater, Filip, to postać kontrowersyjna i niejednoznaczna. Polski Żyd, uciekinier z warszawskiego getta, pracuje jako kelner w jednej z najlepszych restauracji we Frankfurcie i udaje Francuza, aby zemścić się na nazistach i nie wzbudzać ich podejrzeń.
„Filip” z pewnością trafi do ukraińskiej publiczności, ponieważ uczucia bohatera – zagubienie, złość, rozbicie, pragnienie zemsty, poszukiwanie siebie w świecie zniekształconym przez wojnę – stały się znane większości z nas. Historia bohatera jest uniwersalna w naszych czasach, gdy tysiące Ukraińców zmuszonych jest budować swoje życie od podstaw w bardzo różnych warunkach. Film pozwala nam wczuć się w doświadczenia innych i zastanowić się, jak rozwiązać złożone pytania moralne, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Tym filmem FILM.UA Distribution otwiera nowy obszar pracy – dystrybucję filmów wyprodukowanych w Europie Środkowo-Wschodniej.


Scheduled Film Wydarzenia