9.02.2024 Muzyka, Wydarzenia

“Khmelnytskyi Classic Fest”

Mamy zaszczyt gościć prawdziwą gwiazdę światowego formatu – znanego polskiego i ukraińskiego artystę, dyrygenta i gorącego promotora współczesnych kompozytorów Romana Revakovycha, którego udział w festiwalu był możliwy dzięki wsparciu Instytutu Polskiego w Kijowie!

Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie, dyrygent chóralny z wieloletnim doświadczeniem w pracy z wieloma znanymi zespołami twórczymi w Polsce i na Ukrainie, Roman Revakovych dyrygował także wieloma ukraińskimi i polskimi orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi, W szczególności Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy, Orkiestrami Filharmonii w Dnieprze i Lwowie, Lwowską Orkiestrą Kameralną „Leopolis”, Zespołem Solistów Kyiv Camerata, Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis itp. Jest także regularnym uczestnikiem wielu międzynarodowych festiwali, m.in. dyrygował Belgradzką Orkiestrą Filharmoniczną podczas otwarcia 10. Festiwalu Muzyki Współczesnej w Serbii oraz podczas koncertu zamykającego Festiwal Melos-Ethos w Bratysławie ze Słowacką Orkiestrą Radiową.

Dzięki panu Romanowi, który zawsze koncentruje się na muzyce współczesnej, świat odkrył nazwiska wielu utalentowanych artystów. W szczególności to dzięki jego wsparciu odbyły się premiery utworów ukraińskich kompozytorów Jurija Łaniuka, Ihora Szczerbakowa i Edwarda Silickiego, a później Bohdana Frolyaka, Bohdana Sehina, Mychajło Szweda i Ołeksandra Szymko, Zoltana Almasy’ego, Switłany Azarowej, Marii Olijnyk i Liubawy Sydorenko.

Jest założycielem i prezesem Fundacji Pro Musica Viva, która promuje i wspiera różne projekty muzyczne, w tym: „Dni Muzyki Ukraińskiej” w Warszawie, a także jest członkiem Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego i współautorem muzycznej części Warszawskiego Festiwalu „Rozstaje”.

Ta lista to tylko niewielka część twórczej biografii Romana Revakovycha, dlatego jesteśmy przekonani, że pod jego batutą koncert, który otworzy nasz festiwal, bez wątpienia przekroczy oczekiwania miłośników muzyki klasycznej.

Jest założycielem i prezesem Fundacji Pro Musica Viva, która promuje i wspiera różne projekty muzyczne, w tym: „Dni Muzyki Ukraińskiej” w Warszawie, jest także członkiem Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego i współautorem muzycznej części Warszawskiego Festiwalu Rozstaje.

Ta lista to tylko niewielka część twórczej biografii Romana Revakovycha, dlatego jesteśmy przekonani, że pod jego batutą koncert, który otworzy nasz festiwal, bez wątpienia przekroczy oczekiwania miłośników muzyki klasycznej.

Tak więc w pierwszej części koncertu, w wykonaniu naszej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej, usłyszymy utwory dwóch polskich kompozytorów – Adama Jazembskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego, a także III Symfonię kameralną na głos i orkiestrę kameralną na podstawie wierszy Tarasa Szewczenki autorstwa naszego współczesnego rodaka Oleha Kyvy. Partię wokalną wykona nasz gość, znana wokalistka, Honorowa Artystka Ukrainy Oksana Nikitiuk (mezzosopran).

Druga część koncertu poświęcona będzie jednemu z najwspanialszych dzieł w historii świata – Symfonii „Bohaterskiej” Beethovena.

Czekamy na Państwa 9 lutego o godz. 18.00 w Sali Wielkiej Filharmonii na to wydarzenie artystyczne na wielką skalę! Bilety do nabycia w kasie (067 174 11 41) oraz na karabas.com.

W programie:

I sekcja.
Adam Jazembski – Tamburetta na trzy głosy z basso continuo
Henryk Mikołaj Hurecki – „Trzy utwory w dawnym stylu” na smyczki
Oleh Kyva – Symfonia kameralna nr 3 na głos i orkiestrę kameralną na podstawie wierszy Tarasa Szewczenki

Druga sekcja
Ludwig van Beethoven – III Symfonia Es-dur „Bohaterska”, op. 55

Scheduled Muzyka Wydarzenia