23.02.2024 Sztuka, Wydarzenia

Wystawa „Miasta Feniksa. Odbudowa po zniszczeniach wojennych”

23 lutego, w przeddzień drugiej rocznicy rosyjskiej inwazji na wielką skalę, Instytut Polski w Kijowie wraz z Narodowym Muzeum Historii Ukrainy w II wojnie światowej. Na oficjalnej stronie zaprezentowano wystawę „Miasta Feniksy. Odbudowa po zniszczeniach wojennych”.

Ukraina jest nieustannie poddawana barbarzyńskim ostrzałom i atakom rakietowym. Miasta takie jak Mariupol zostały niemal całkowicie zniszczone podczas rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Inne, takie jak Lwów, ucierpiały mniej. Ale każdy uszkodzony lub zniszczony budynek to dramat jego mieszkańców i dramat ukraińskiej kultury tracącej swoje materialne dziedzictwo. Jednak pomimo ciągłego zagrożenia od czasu wybuchu działań wojennych, architekci, urbaniści i konserwatorzy zabytków dyskutują na temat odbudowy ukraińskich miast

Wystawa uliczna „Miasta Feniksa. Odbudowa po zniszczeniach wojennych” prezentuje doświadczenia odbudowy miast dotkniętych wojną w Polsce (Warszawa, Wrocław) i innych częściach świata (Rotterdam, Tokio, Coventry, Dubrownik). Przykłady ich odbudowy są porównywane z projektami odbudowy miast ukraińskich (Mariupol, Irpień, Chersoń, Charków, Trościaniec, Czernihów, Lwów).

Wystawa zostanie otwarta 23 lutego (piątek) o godzinie 15:00.

Lokalizacja: Narodowe Muzeum Historii Ukrainy w czasie II wojny światowej

Wspólnie odbudujmy ukraińskie miasta!

Przetłumaczono z DeepL.com (wersja darmowa)

Scheduled Sztuka Wydarzenia