3.11.2023 - 31.12.2023 Historia, Wydarzenia

„Zasada Kopernikańska” w madryckim Planetarium

Od 3 listopada do 31 grudnia 2023 r., dzięki wsparciu polskich przedstawicielstw w Madrycie, projekt Instytutu B61 "Zasada Kopernikańska" ("Casino Copernicus") będzie prezentowany w madryckim Planetarium.

Ambasada RP w Madrycie, we współpracy z Planetarium w Madrycie i Instytutem Kultury Polskiej, prezentuje interaktywną instalację Instytutu B61 „Zasada Kopernikańska”. W czerwcu br. wystawa została zaprezentowana na festiwalu Sónar 2023 w Barcelonie, w ramach projektu Sónar+D.

Zasada Kopernikańska definiowana jest jako najważniejsze założenie współczesnej kosmologii, mówiące o tym, że Ziemia nie zajmuje uprzywilejowanego miejsca we Wszechświecie.

„Zasada Kopernikańska”, wystawa sztuki współczesnej i nauki Instytutu B61, porusza przede wszystkim kwestie związane z eksploracją kosmosu. Instalacja składa się z automatów zręcznościowych, które w przystępny i edukacyjny sposób poruszają ważne kwestie filozoficzne, ekologiczne i społeczne. Każda z gier przedstawia zagadnienie, z którym człowiek musi się zmierzyć, aby zapewnić sobie przetrwanie i wyruszyć w nieznane. Dlatego w ” Zasadzie Kopernikańskiej” znalazły się gry poświęcone m.in. bazom na Księżycu, kwestiom zmian klimatycznych, a nawet… śmieciom w kosmosie! Na końcu każdej gry użytkownik ma możliwość skorzystania z interaktywnego chatbota, który przedstawia zadane pytanie w szerszym kontekście, wyjaśnia na czym będzie polegać „nowa rewolucja kopernikańska”, a także w klasyczny sposób prezentuje postać Mikołaja Kopernika i jego odkrycia.

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy „Zasada Kopernikańska”, która od 3 listopada znajdować się będzie w madryckim Planetarium w ramach obchodów Roku Kopernika. W 2023 roku przypadają ważne rocznice związane z polskim astronomem, który „wstrzymał Słońce, a ruszył Ziemię”, tj. 550. rocznica jego urodzin i 480. rocznica śmierci.

Wykład „Cosmic perspectives”, który otworzy wystawę 2 listopada, wygłosi dr Jan Świerkowski, założyciel Instytutu B61. Wykład będzie prowadzony w języku angielskim.

Wstęp jest bezpłatny.

Więcej informacji i rejestracja na stronie madryckiego Planetarium:

https://www.eventbrite.es/e/entradas-conferencia-en-ingles-a-cargo-de-jan-swierkowski-741346877467?aff=oddtdtcreator

O autorach
Instytut B61 to międzynarodowy kolektyw artystyczno-naukowy założony w Toruniu podczas Międzynarodowego Roku Astronomii UNESCO 2009 przez artystę, astronoma i kuratora sztuki Jana Świerkowskiego. Grupa składa się z naukowców, performerów, muzyków, artystów wizualnych, aktorów i menedżerów kultury. Instytut B61 tworzy wciągające spektakle i pokazy multimedialne, które łączą sztukę, naukę i technologię. Produkcje grupy prezentowane były w Polsce oraz m.in. w Armenii, Belgii, Estonii, Hiszpanii, Holandii, na Łotwie, Litwie, w Indiach, Niemczech, Portugalii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jednym z głównych projektów Instytutu B61 był cykl performansów „Cosmic Underground”, finansowany przez Komisję Europejską. Projekt odbył się w specjalnie zaprojektowanym pociągu składającym się z 10 wagonów instalacyjnych. Podczas dwumiesięcznej podróży łączącej Tallin z Guimarães (ówczesną Europejską Stolicą Kultury), 40 artystów odbyło podróż pociągiem, podczas której wystawili 90 spektakli na różnych stacjach kolejowych.

Jan Świerkowski
Jan Świerkowski (ur. 1984) jest kuratorem, artystą i astronomem. Ukończył astrofizykę i zrobił doktorat z kulturoznawstwa. Jest stypendystą rządu portugalskiego (FCT) oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Posiada tytuł Honorowego Ambasadora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało mu Nagrodę Popularyzatora Nauki 2017. Był kuratorem wystawy „Zrozumieć Wszechświat” w Pawilonie Polski podczas EXPO 2020 w Dubaju.

Tomasz Wlaźlak
Artysta wizualny i wykładowca w Katedrze Intermediów na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu, gdzie obronił doktorat z nowych mediów. Jego prace były wystawiane na wielu międzynarodowych festiwalach w Polsce i za granicą.

from to
Scheduled Historia Wydarzenia

Teatro Real zaprasza na hiszpańską premierę opery

Od 1 do 24 marca Teatro Real oferuje osiem przedstawień "Pasażerki" Mieczysława Weinberga, w koprodukcji Teatro Real z Festiwalem w Bregencji, Teatrem Wielkim w Warszawie i English National Opera. Jedno z największych dzieł XX wieku zawita do Teatro Real, aby zaoferować nam nowe i rewolucyjne spojrzenie na nazizm.
01 03.2024 24 03.2024 Muzyka, Wydarzenia

Maria Skłodowska-Curie. Polka w Paryżu w ELLAS

Maria Skłodowska-Curie. Polka w Paryżu chce upamiętnić wyjątkową kobietę w 90. rocznicę jej śmierci. Polska uczona Maria Skłodowska-Curie była naturalizowaną obywatelką Francji, dlatego Instytut Polski postanowił przeprowadzić wspólną akcję z Institut français w Madrycie, aby przyczynić się do zasłużonego hołdu dla tej postaci w ramach marcowego programu ELLAS CREAN, który obejmuje wystawę, projekcję dwóch filmów, talk-colloquium i czytanie dramatyzowane.
21 02.2024 18 03.2024 Film, Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Kursy języka polskiego. Pierwszy kwartał 2024 r.

9 stycznia rozpoczynamy nowy kwartał naszego kursu języka polskiego! Jeśli chcesz nauczyć się lub poprawić swój poziom, nie przegap naszych kursów polskiego online przeznaczonych specjalnie dla osób mówiących po hiszpańsku.
09 01.2024 19 03.2024 Wydarzenia