3.11.2023 - 31.12.2023 Historia, Wydarzenia

„Zasada Kopernikańska” w madryckim Planetarium

Od 3 listopada do 31 grudnia 2023 r., dzięki wsparciu polskich przedstawicielstw w Madrycie, projekt Instytutu B61 "Zasada Kopernikańska" ("Casino Copernicus") będzie prezentowany w madryckim Planetarium.

Ambasada RP w Madrycie, we współpracy z Planetarium w Madrycie i Instytutem Kultury Polskiej, prezentuje interaktywną instalację Instytutu B61 „Zasada Kopernikańska”. W czerwcu br. wystawa została zaprezentowana na festiwalu Sónar 2023 w Barcelonie, w ramach projektu Sónar+D.

Zasada Kopernikańska definiowana jest jako najważniejsze założenie współczesnej kosmologii, mówiące o tym, że Ziemia nie zajmuje uprzywilejowanego miejsca we Wszechświecie.

„Zasada Kopernikańska”, wystawa sztuki współczesnej i nauki Instytutu B61, porusza przede wszystkim kwestie związane z eksploracją kosmosu. Instalacja składa się z automatów zręcznościowych, które w przystępny i edukacyjny sposób poruszają ważne kwestie filozoficzne, ekologiczne i społeczne. Każda z gier przedstawia zagadnienie, z którym człowiek musi się zmierzyć, aby zapewnić sobie przetrwanie i wyruszyć w nieznane. Dlatego w ” Zasadzie Kopernikańskiej” znalazły się gry poświęcone m.in. bazom na Księżycu, kwestiom zmian klimatycznych, a nawet… śmieciom w kosmosie! Na końcu każdej gry użytkownik ma możliwość skorzystania z interaktywnego chatbota, który przedstawia zadane pytanie w szerszym kontekście, wyjaśnia na czym będzie polegać „nowa rewolucja kopernikańska”, a także w klasyczny sposób prezentuje postać Mikołaja Kopernika i jego odkrycia.

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy „Zasada Kopernikańska”, która od 3 listopada znajdować się będzie w madryckim Planetarium w ramach obchodów Roku Kopernika. W 2023 roku przypadają ważne rocznice związane z polskim astronomem, który „wstrzymał Słońce, a ruszył Ziemię”, tj. 550. rocznica jego urodzin i 480. rocznica śmierci.

Wykład „Cosmic perspectives”, który otworzy wystawę 2 listopada, wygłosi dr Jan Świerkowski, założyciel Instytutu B61. Wykład będzie prowadzony w języku angielskim.

Wstęp jest bezpłatny.

Więcej informacji i rejestracja na stronie madryckiego Planetarium:

https://www.eventbrite.es/e/entradas-conferencia-en-ingles-a-cargo-de-jan-swierkowski-741346877467?aff=oddtdtcreator

O autorach
Instytut B61 to międzynarodowy kolektyw artystyczno-naukowy założony w Toruniu podczas Międzynarodowego Roku Astronomii UNESCO 2009 przez artystę, astronoma i kuratora sztuki Jana Świerkowskiego. Grupa składa się z naukowców, performerów, muzyków, artystów wizualnych, aktorów i menedżerów kultury. Instytut B61 tworzy wciągające spektakle i pokazy multimedialne, które łączą sztukę, naukę i technologię. Produkcje grupy prezentowane były w Polsce oraz m.in. w Armenii, Belgii, Estonii, Hiszpanii, Holandii, na Łotwie, Litwie, w Indiach, Niemczech, Portugalii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jednym z głównych projektów Instytutu B61 był cykl performansów „Cosmic Underground”, finansowany przez Komisję Europejską. Projekt odbył się w specjalnie zaprojektowanym pociągu składającym się z 10 wagonów instalacyjnych. Podczas dwumiesięcznej podróży łączącej Tallin z Guimarães (ówczesną Europejską Stolicą Kultury), 40 artystów odbyło podróż pociągiem, podczas której wystawili 90 spektakli na różnych stacjach kolejowych.

Jan Świerkowski
Jan Świerkowski (ur. 1984) jest kuratorem, artystą i astronomem. Ukończył astrofizykę i zrobił doktorat z kulturoznawstwa. Jest stypendystą rządu portugalskiego (FCT) oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Posiada tytuł Honorowego Ambasadora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało mu Nagrodę Popularyzatora Nauki 2017. Był kuratorem wystawy „Zrozumieć Wszechświat” w Pawilonie Polski podczas EXPO 2020 w Dubaju.

Tomasz Wlaźlak
Artysta wizualny i wykładowca w Katedrze Intermediów na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu, gdzie obronił doktorat z nowych mediów. Jego prace były wystawiane na wielu międzynarodowych festiwalach w Polsce i za granicą.

from to
Scheduled Historia Wydarzenia

Nowosielski. Między tradycją a nowoczesnością. Wystawa i

W czwartek 23 listopada na Wydziale Sztuk Pięknych w Barcelonie odbędzie się otwarcie wystawy i konferencja naukowa związana ze stuleciem urodzin Jerzego Nowosielskiego (1923-2011), najbardziej znanego na świecie polskiego artysty swojego pokolenia.
23 11.2023 23 12.2023 Sztuki wizualne, Wydarzenia

„Chopin. I am not afraid of Darkness”,

Uwaga! W czwartek 19 października o godz. 19:30 w Ratuszu Real Sitio de San Ildefonso (Sala Siglo XXI) w ramach programu Fescival. Europejski Festiwal Filmowy i Wartości Demokratyczne, będzie można zobaczyć film "Chopin. I am not afraid of Darkness" w reżyserii polskiej reżyserki Joanny Kaczmarek.
19 10.2023 Film, Wydarzenia

Polska premiera „I’m Nowhere” Norberta Rakowskiego w

Teatr JK Opole prezentuje swoje nowe dzieło w Hiszpanii, w Sala Verde w Teatros del Canal, od 5 do 8 października. Oprócz moralnego i społecznego problemu wspomaganego samobójstwa, spektakl eksploruje bolączki pogrążonego w śpiączce umysłu jako piękną i poetycką metaforę naszego współczesnego społecznego sumienia. W spektaklu, koprodukowanym przez Teatros del Canal z wytwórnią Creación Canal, występuje mieszany zespół hiszpańskich i polskich wykonawców i współtwórców. Spektakl jest w języku polskim i hiszpańskim, z hiszpańskimi napisami.
05 10.2023 08 10.2023 Wydarzenia