13.11.2022 Aktualności

Koncert Inauguracyjny Kaplicy Świętego Jana Pawła II w Katedrze Santa María la Real de la Almudena

UNUM COR ET ANIMA UNA (jedno serce i jedna dusza), jak pozdrawiali się najbliżsi przyjaciele Karola Wojtyły, to nazwa koncertu, który towarzyszył inauguracji Kaplicy Świętego Jana Pawła II w katedrze Santa María la Real de la Almudena w niedzielę 13 listopada.

Podczas uroczystości przypomniano słowa Papieża Polaka, wielkość jego czynów, duchowość oraz znaczenie jego pontyfikatu w historii Europy i świata. Projekt papieża, zwanego papieżem maryjnym, wyrażał się w słowach Totus Tuus, cały Twój i polegał na zawierzeniu wszystkiego Bogu przez Maryję. Naród polski charakteryzował się duchowością maryjną. W rzeczywistości polskie parafie praktykują to nabożeństwo od lat 60. XX wieku, a dziś stanowi ono 75% z nich. Sam papież, tuż po zamachu na jego życie w 1981 roku, zapoznał się z całą dokumentacją proroczego przesłania Matki Bożej i czując się przez nią ocalony, umieścił jej koronę w Fatimie i pocisk, którym próbowano go zabić. Jego kluczowa rola w upadku komunizmu sprawiła, że stał się celem sowieckiej Rosji.

W koncercie wzięli udział m.in. wicepremier i minister kultury Piotr Wawrzyk, patron honorowy, ambasador RP w Hiszpanii Anna Sroka, dyrektor Instytutu Polskiego Grabiela Słowińska, inni dyplomaci oraz przedstawiciele instytucji kościelnych i państwowych, a także liczni parafianie, dzięki którym główna sala katedry stała się niewielka i pełna duchowości. Na żywo zabrzmiały utwory dwóch polskich kompozytorów współczesnych Janowi Pawłowi II: Romualda Twardowskiego (Tryptyk Maryjny i Aria na wiolonczelę solo z towarzyszeniem orkiestry) oraz Wojciecha Kilara (Preludium chorałowe i Orawa).

Patronat honorowy
Piotr Gliński, Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej
Narodowe Centrum Kultury – NCK

Współorganizatorzy
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Hiszpanii
Katedra Santa María la Real de la Almudena
Violoncheloclásico SL
Iberartis
PWM
Instytut Polski

Scheduled Aktualności

Nagrody i Laureaci II edycji Konkursu Paderewskiego

W sobotę 18 listopada odbyła się ceremonia wręczenia nagród i koncert laureatów drugiej edycji Konkursu Paderewskiego organizowanego przez Global IberArtis i sponsorowanego przez Instytut Polski. W wydarzeniu wzięła udział Ambasador RP Anna Sroka oraz p.o. dyrektora Instytutu Polskiego Magdalena Majda.
18 11.2023 Aktualności

Kursy języka polskiego. Pierwszy kwartał 2023-2024 🗓

Rozpocznij nowy rok akademicki z językiem polskim! Jeśli chcesz uczyć się lub poprawić swój poziom, nie przegap naszych kursów polskiego online zaprojektowanych specjalnie dla osób hiszpańskojęzycznych! Zapisy rozpoczynają się w poniedziałek 18 września - zarejestruj się już teraz!
03 10.2023 14 12.2023 Aktualności