1.03.2024 - 24.03.2024 Muzyka, Wydarzenia

Teatro Real zaprasza na hiszpańską premierę opery „Pasażerka” polskiego kompozytora Mieczysława Weinberga.

Od 1 do 24 marca Teatro Real oferuje osiem przedstawień "Pasażerki" Mieczysława Weinberga, w koprodukcji Teatro Real z Festiwalem w Bregencji, Teatrem Wielkim w Warszawie i English National Opera. Jedno z największych dzieł XX wieku zawita do Teatro Real, aby zaoferować nam nowe i rewolucyjne spojrzenie na nazizm.

„Pasażerka” (1968), przez dziesięciolecia przemilczana przez sowiecką cenzurę, miała swoją dyskretną pośmiertną premierę w Moskwie w 2006 roku w półscenicznej wersji koncertowej. W 2010 roku Festiwal w Bregencji w końcu zaprezentował wielką koprodukcję opery, która teraz pojawia się w Teatro Real.

Śpiewana w siedmiu językach opera opowiada historię dwóch kobiet na transatlantyku płynącym do Brazylii, które próbują uciec od wspólnej przeszłości w Auschwitz: jedna jako strażniczka w służbie SS, druga jako żydowska więźniarka, której udało się uratować.

Zarówno pisarka Zofia Posmysz (1923-2022) – autorka powieści pod tym samym tytułem, na której oparta jest opera – jak i kompozytor Mieczysław Weinberg przeżyli terror Holokaustu w obozach koncentracyjnych i czuli potrzebę opowiedzenia tej historii, co nadaje operze mrożące krew w żyłach emocje.

„Pasażerka” będzie miała swoją premierę w Hiszpanii dzięki współpracy dwóch wybitnych specjalistów w dziedzinie twórczości Weinberga: Mirgi Gražinytè-Tyla, która od lat wykonuje i nagrywa jego partytury, oraz Davida Pountneya, który dogłębnie przestudiował życie i twórczość kompozytora, aby wyreżyserować pierwszą sceniczną produkcję opery.

W połączeniu z „Pasażerką”, Fundacja Juan March zaoferuje, po raz pierwszy w Hiszpanii, kompletne dzieła 17 kwartetów smyczkowych Weinberga, które zostaną wykonane przez Danel Quartet na pięciu koncertach od 13 do 17 marca.

Dwa spotkania pozwolą publiczności zagłębić się w życie i twórczość Weinberga: „Enfoques” w Teatro Real zgromadzi 28 lutego dyrektorów muzycznych i scenicznych Pasażerki wraz z Joanem Mataboschem, a 14 marca w Fundacji Juan March muzykolog Luis Gago porozmawia z Markiem Danelem (założycielem Kwartetu Danel) i Mirgą Gražinytė-Tyla. Oba wydarzenia będą dostępne online. [Zobacz program poniżej].

Premiera „Pasażerki” jest współorganizowana wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Instytutem Adama Mickiewicza, przy wsparciu Polskiego Instytutu Kultury.

INSTYTUT ADAMA MICKIEWICZA (AMI)

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której celem jest wzbudzanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie. Instytut współpracuje z partnerami zagranicznymi i inicjuje międzynarodowy dialog kulturalny zgodny z celami i założeniami polskiej polityki zagranicznej. Instytut realizował projekty kulturalne w siedemdziesięciu krajach na sześciu kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Izraelu, Niemczech, Turcji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. Wysoką jakość projektów instytutu potwierdzają międzynarodowe nagrody otrzymywane za wystawy i festiwale. W 2023 roku zorganizowany przez AMI Pawilon Polski „Poetyka Konieczności” otrzymał medal na London Design Biennale.

Flagowa marka Instytutu, CULTURE.PL, to aktualizowany na bieżąco serwis informacyjny o kulturze, który stara się omawiać najciekawsze wydarzenia i zjawiska związane z polską kulturą oraz oferuje artykuły i wiadomości w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim.

AMI jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

AGENDA | DZIAŁANIA RÓWNOLEGŁE

28 lutego, godz. 20:15 / Teatro Real, Sala Gayarre

FOCUS: spotkanie z Mirgą Gražinytè-Tyla (dyrektorem muzycznym Pasażerki), Davidem Pountneyem (dyrektorem scenicznym Pasażerki), Martínem Llade (dziennikarzem muzycznym) i Joanem Mataboschem (dyrektorem artystycznym Teatro Real).

13 marca – 17 marca / Fundacja Juan March

Cykl Mieczysława Weinberga: Kwartety smyczkowe w wykonaniu Danel Quartet.

Podczas 5 koncertów Danel Quartet po raz pierwszy w Hiszpanii zaprezentuje monumentalną całość 17 kwartetów smyczkowych Weinberga wykonanych w porządku chronologicznym przez Danel Quartet.

Program obejmuje również spotkanie z M. Danelem (założycielem Danel Quartet) i Mirgą Gražinytė-Tyla (dyrektorem muzycznym Pasażerki) w towarzystwie Luisa Gago (krytyka muzycznego i muzykologa).

-13/03, 18:30 Koncert kwartetów nr 1, 2, 3 i 4

-14/03, 18:00 Weinberg w debacie

-15/03, 18:30 Koncert kwartetów nr 5, 6 i 7

-16/03, 12:00 Koncert kwartetów nr 8, 9 i 10

-18:30 Koncert kwartetów nr 11, 12, 13 i 14

 -17/03, 12:00 Koncert kwartetów nr 15, 16 i 17

24 marca, godz. 12.00 / Sala główna Teatro Real

Kameralne niedziele: koncert z solistami Orquesta Titular del Teatro Real

Program:

F. Poulenc: Sekstet na fortepian, flet, obój, klarnet, fagot i róg.

E. Dohnányi: Serenada na trio smyczkowe, op. 10

J.Costa: Hacia la luz

M. Weinberg: Trio z fortepianem, op. 24

J. González Granero: Kwartet smyczkowy nr 2, In Times of confinement

WIĘCEJ INFORMACJI

www.teatroreal.es/es/espectaculo/pasajera-0


from to
Scheduled Muzyka Wydarzenia

Maria Skłodowska-Curie. Polka w Paryżu w ELLAS

Maria Skłodowska-Curie. Polka w Paryżu chce upamiętnić wyjątkową kobietę w 90. rocznicę jej śmierci. Polska uczona Maria Skłodowska-Curie była naturalizowaną obywatelką Francji, dlatego Instytut Polski postanowił przeprowadzić wspólną akcję z Institut français w Madrycie, aby przyczynić się do zasłużonego hołdu dla tej postaci w ramach marcowego programu ELLAS CREAN, który obejmuje wystawę, projekcję dwóch filmów, talk-colloquium i czytanie dramatyzowane.
21 02.2024 18 03.2024 Film, Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Kursy języka polskiego. Pierwszy kwartał 2024 r.

9 stycznia rozpoczynamy nowy kwartał naszego kursu języka polskiego! Jeśli chcesz nauczyć się lub poprawić swój poziom, nie przegap naszych kursów polskiego online przeznaczonych specjalnie dla osób mówiących po hiszpańsku.
09 01.2024 19 03.2024 Wydarzenia

Nowosielski. Między tradycją a nowoczesnością. Wystawa i

W czwartek 23 listopada na Wydziale Sztuk Pięknych w Barcelonie odbędzie się otwarcie wystawy i konferencja naukowa związana ze stuleciem urodzin Jerzego Nowosielskiego (1923-2011), najbardziej znanego na świecie polskiego artysty swojego pokolenia.
23 11.2023 23 12.2023 Sztuki wizualne, Wydarzenia