24.04.2024 - 7.05.2024 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia Stockholm

Europejski Festiwal: Ukraińska Wiosna 🗺

Ideą tegorocznego festiwalu jest przedstawienie Ukrainy jako oczywistej części wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego, a festiwal oferuje nowe, innowacyjne punkty widzenia i perspektywy w tym temacie. Hasło festiwalu brzmi: „Odbicia w oczach – Ukraina w Europie i Europa w Ukrainie”.

Festiwal odbywa się w Szwecji w dniach 24 kwietnia – 7 maja z udziałem światowej sławy łotewskiego skrzypka Gidona Kremera i orkiestry kameralnej Kremerata Baltica w rolach głównych w wielkim koncercie finałowym. Sztokholm będzie miejscem 12 wyjątkowych wydarzeń kulturalnych, które na różne sposoby odzwierciedlają interakcję Ukrainy w kontekście europejskim.













Służba narodowi – Norodowy romantyk w cieniu Rosji

27 kwietnia 2024, 18:00, Instytut Finlandii, Snickarbacken 4, 111 39 Sztokholm.

W programie utwory trzech wyjątkowych kompozytorów i „muzycznych patriarchów” swoich krajów: Stanisława Moniuszki z Polski, Mykoły Łysenki z Ukrainy i Jeana Sibeliusa z Finlandii. Każdy stworzył szkołę narodową, która łączyła folklor i kanon europejski. Szczególnie dotyczyło to śpiewu, który cała trójka kochała z pasją i często wykorzystywała w swojej twórczości. Cała trójka otrzymała wykształcenie muzyczne na najwyższym poziomie w Niemczech, kraju, w którym wykształcili się najwybitniejsi mistrzowie sztuki wokalnej.

Soliści koncertu wchodzą w skład studia operowego Opery Narodowej. Pianistka Sophia Munoz jest absolwentką Lindemann Young Artist Program w Metropolitan Opera w Nowym Jorku i aktywnie współpracuje z operą w Dallas, USA.

Soliści studia operowego Opery Narodowej: Magdalena Lucjan, sopran; Zuzanna Nalewajek, mezzosopran; Nazar Mykulyak, baryton; Zofia Munoz, fortepian.

Bilety można znaleźć tutaj.













Zapomniana Jerozolima Europy

28 kwietnia 2024, 15:00, Sala Barokowa, Muzeum Historyczne, Sztokholm.

Miasto Lwów na zachodniej Ukrainie, zwane Jerozolimą Europy, było niegdyś jedną z najważniejszych wielokulturowych metropolii Europy. W tej ekscytującej muzycznej podróży przez historię i kulturę poznajemy bogatą i złożoną historię miasta. Cicerone to Natalia Pasiecznik, pianistka koncertująca i dyrektor Instytutu Ukraińskiego, sama wychowana we Lwowie. Elementy muzyczne wykonują skrzypek Nazar Płyska z Mozarteum I Salzburg, pianistka Sophia Munoz z Dallas Opera i sopranistka Magdalena Lucjan z Opery Narodowej w Warszawie.

Magdalena Lucjan – sopran, Nazar Płyska – skrzypce, Zofia Muńoz – fortepian
Bilety można kupić tutaj

We współpracy z Instytutem Ukraińskim w Szwecji, Polską Operą Narodową, Międzynarodowym Konkursem Wokalnym im. Stanisława Moniuszki, EUNIC Stockholm – Narodowymi Instytutami Kultury UE, Komisją UE w Szwecji i wieloma innymi.

from to
Scheduled Aktualności Muzyka Wydarzenia
Stockholm Map

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia