3.07.2024 - 29.09.2024 Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia Oldenburg, Tyskland

Film ‘Ryba’ (2024) w reżyserii Karoliny Breguły o szwedzkiej rybaczce Manjuli Gulliksson 🗺

W 2023 roku Karolina Breguła wzięła udział w programie badawczym Institute for Urban Research (IUR) na Uniwersytecie w Malmö. W wyniku rezydencji powstała filmowa opowieść o rybaczce Manjuli Gulliksson i jej mężowi Stefanowi Nordin, którzy prowadzą firmę rybacką w Västernorrland. Film opowiada o przełowieniu wód morskich i jest wynikiem rozmów artystki z rybakami o ich próbach powstrzymania przemysłowych połowów na Morzu Botnickim.

Premiera filmu odbędzie się podczas wernisażu solowej wystawy Karoliny Breguły 'The waves are rumbling so loud’ w galerii sztuki Edith-Russ-Haus für Medienkunst w Oldenburgu, w Niemczech. W późniejszym okresie planowane są również pokazy w Szwecji. Więcej informacji wkrótce.

Ryba (The Fish)

27’15’’ / 2024

Ryba to opowieść o przemianie rybaczki w istotę morską. Zrozumiawszy jak poważny jest stan jej ukochanego morza, bohaterka postanawia pozostać pod powierzchnią wody. Narracja filmu opiera się częściowo na faktach z życia rybaków, z którymi artystka przeprowadziła wywiady, w szczególności na doświadczeniach szwedzkiej rybaczki Manjuli Gulliksson i jej męża Stefana Nordina.

Występują: Manjula Gulliksson, Stefan Nordin 

Dźwięk: Weronika Raźna

Montaż:  Robert Mleczko & Karolina Breguła

Zdjęcia: Robert Mleczko

O wystawie w galerii Edith-Russ-Haus

Oficjalna strona Karoliny Breguły

O udziale Karoliny Breguły w programie badawczym IUR

https://www.iuresearch.se/iur-welcomes-karolina-bregula-as-artist-in-residence/

Film powstał dzięki wsparciu galerii Edith-Russ-Haus für Medienkunst oraz Stiftung Niedersachsen, we współpracy z lokalem_30/ Fundacją Lokal Sztuki, Institute for Urban Research na Uniwersytecie w Malmö oraz Instytutem Polskim w Sztokholmie.

from to
Scheduled Kino Sztuki wizualne Wydarzenia
Oldenburg, Tyskland Map

Ukochana polska kolęda na Koncercie Świątecznym UE

Zbliża się magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia - ulice rozświetlają światełka, śnieg i świąteczny gwar. W tym szczególnym okresie Instytut serdecznie zaprasza na wielojęzyczny koncert bożonarodzeniowy UE, prezentujący muzykę z wielu różnych zakątków Europy. Wydarzenie jest organizowane przez Komisję Europejską we współpracy z ambasadami i instytutami kultury 21 państw członkowskich. W tym roku gościem honorowym będzie Ukraina.
08 12.2025 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia

Fokus: Polen – polskie filmy na festiwalu

Dwunasta edycja Festiwalu Filmowego w Umeå (UEFF) odbywa się między 25 a 30 listopada 2025 roku. Folkets Bio Umeå prezentuje w tym roku ekscytującą sekcję specjalną: Fokus: Polen, z filmami Minghun, Wróbel, To uczucie, Utrata Równowagi i Światłoczuła. Nie przegap tego fantastycznego wyboru filmów dla wszystkich miłośników kina!
25 11.2025 30 11.2025 Aktualności, Kino, Wydarzenia

Polski film Cold Home bierze udział w

Ponad 100 filmów animowanych z całego świata będzie pokazanych podczas tegorocznej edycji REX Animation Film Festival!
17 11.2025 22 11.2025 Aktualności, Artykuły, Kino, Wydarzenia