24.09.2024 Aktualności, Język, Wydarzenia Finlandshuset, Stockholm

Europejski Dzień Języka w Sztokholmie: kafejka językowa w Finlandshuset w Sztokholmie oraz konkurs poetycki o wyjątkowym miejscu ‘smultronställe’ 🗺

Co roku we wrześniu świętowany jest Europejski Dzień Języków (EDL), który po raz pierwszy został zorganizowany w związku z Rokiem Języków w 2001 roku z inicjatywy UE i Rady Europy. W tym roku z okazji EDL został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs poetycki dla uczniów oraz odbędzie się kafejka językowa dla szkół 24 września w Sztokholmie. Obie inicjatywy mają na celu podkreślenie jak istotna i przyjemna jest nauka języków obcych. Organizatorami wydarzenia i konkursu są: Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji oraz wybrane placówki dyplomatyczne, organizacje językowe i instytuty kulturalne, w tym Instytut Polski w Sztokholmie.

Kafejka językowa

W tym roku Europejski Dzień Języków świętowany będzie w Sztokholmie we wtorek 24 września w ramach kafejki językowej w Finlandshuset. W czasie wydarzenia uczniowie będą mieli okazję wziąć udział w mini kursach językowych w ponad dwudziestu językach, takich jak ormiański, esperanto, francuski, niemiecki, włoski, ukraiński, islandzki, polski czy język migowy. Będzie to dla uczestników świetna okazja do poznania nowych języków i wypróbowania swoich umiejętności lingwistycznych!

Kiedy: wtorek, 24 września, godz 9.00-15.00

Gdzie: Finlandshuset, Sibeliussalen, Snickarbacken 4, Stockholm 

Zapisy: Nauczyciele mogą rejestrować klasy poprzez wysłanie maila na adres edlcafe.registration@outlook.com. W wiadomości należy podać nazwę szkoły, imię i nazwisko nauczyciela oraz numer telefonu komórkowego, a także klasę i liczbę uczniów. UWAGA! Maksymalna liczba uczniów z danej szkoły to 60.

Zapraszamy klasy gimnazjalne (sv. högstadiet) i ponadgimnazjalne (sv. gymnasiet). Wizyta jednej grupy trwa około 45 minut.

Ostatni dzień rejestracji: poniedziałek, 16 września 2024.

Kto pierwszy, ten lepszy! Serdecznie prosimy o jak najszybsze zawiadomienie w przypadku braku możliwości uczestnictwa w kafejce językowej, tak, aby szkoły z listy rezerwowej mogły zająć zwolnione miejsca.

Konkurs językowy 2024. Wygraj wycieczkę językową: napisz wiersz w swoim ulubionym języku o wyjątkowym miejscu ‘smultronställe’!

Konkurs skierowany jest do uczniów klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczestnicy rywalizują indywidualnie, tj. zostanie wybrany tylko jeden zwycięzca. Pierwszą nagrodą jest wyjazd językowy o wartości 25 000 SEK!

Tegorocznym tematem przewodnim jest ‘smultronställe’, termin dobrze znany w szwedzkim społeczeństwie, który odnosi się do wyjątkowego dla Ciebie miejsca czy sekretnej kryjówce, w którym czujesz się bezpiecznie, jak w domu. Miejsce, które opisujesz, może istnieć w rzeczywistości, może być wymyślone, a nawet może być wspomnieniem. Zainspirowani tym konceptem rzucamy Ci wyzwanie, abyś napisał wiersz o swoim własnym ‘smultronställe’  – miejscu, z którym czujesz szczególną więź.

Zadanie: Napisz wiersz (max. 200-250 słów) o prawdziwym lub fikcyjnym ‘smultronställe’ w jednym z języków europejskich wymienionych na stronie Reprezentacji Komisji Europejskiej w Szwecji (regulamin konkursu). Wiersz może mieć dowolną strukturę, np. wiersz wolny, ale w swoim utworze możesz używać wyłącznie własnych słów i treści. Dołącz tłumaczenie na język szwedzki na osobnej kartce. 

Uczestnik (i jego opiekun) ponosi odpowiedzialność za nielegalne wykorzystywanie materiałów objętych prawami autorskimi. Jury doceni zastosowany język, słownictwo, metafory, wyrażenia idiomatyczne oraz opisy otoczenia i emocji. Nacisk położony jest także na przekaz zawarty w wierszu.

Zgłoszenia z wierszem można przesyłać najpóźniej do 16 września 2024 r., do godz 23:59, na adres comm-rep-sto-rsvp@ec.europa.eu.

Regulamin konkursu i inne informacje znajdziesz na stronie internetowej Reprezentacji Komisji Europejskiej w Szwecji

Scheduled Aktualności Język Wydarzenia
Finlandshuset, Stockholm Map

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia