9.12.2024 Historia, Język, Muzyka, Wydarzenia Adolf Fredriks kyrka, Holländargatan 14, Stockholm

Koncert Świąteczny w kościele Adolfa Fryderyka w Sztokholmie 🗺

9 grudnia w kościele Adolfa Fryderyka w Sztokholmie odbędzie się już tradycyjny koncert bożonarodzeniowy organizowany przez Reprezentację Komisji Europejskiej w Szwecji. W tym roku, w ramach polskiego występu, wystąpi duet Marzeny Frankowskiej-Goliszek oraz Marka Mazura z kolędą „Lulajże Jezuniu”.

W związku z koncertem świątecznym zbierane są datki na wsparcie działań UNICEF na rzecz dzieci w Ukrainie. Możesz przekazać swoją darowiznę na stronie UNICEF

Uwaga! Koncert bożonarodzeniowy jest już w pełni zabukowany, ale nagranie z wydarzenia będzie udostępnione 20 grudnia o godzinie 18:00 na kanale YouTube Komisji Europejskiej. Bardzo dziękujemy za zainteresowanie!

Koncert bożonarodzeniowy jest organizowany przez Reprezentację Komisji Europejskiej w Szwecji, we współpracy z organizacją EUNIC Stockholm.

Lulajże Jezuniu to polska kolęda z łagodną melodią w stylu kołysanki. Jest jednym z najbardziej cenionych utworów polskiej muzyki świątecznej. Dokładny autor jest nieznany, ale wiadomo, że jej początki sięgają XVII wieku.

Tekst Lulajże Jezuniu to kołysanka matki dla jej dziecka, w której Maryja uspokaja i usypia dzieciątko Jezus, wyrażając macierzyńską czułość. Utwór ukazuje ludzką stronę historii narodzin Jezusa, skupiając się na relacji matki i dziecka. Oprócz roli w polskiej kulturze ludowej, Lulajże Jezuniu odgrywa również ważną rolę w muzyce klasycznej dzięki Fryderykowi Chopinowi. W swoim Scherzo nr 1 h-moll, Op. 20 Chopin włączył melodię kolędy w sekcję środkową. Kompozycja powstała w 1831 roku, gdy Chopin mieszkał we Francji, i odzwierciedla tęsknotę za ojczyzną.

Dziś Lulajże Jezuniu jest wciąż często wykonywana podczas świąt Bożego Narodzenia i łączy ludzi z tradycją świąt.





Więcej o artystach









Marzena Frankowska-Goliszek (sopran) ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu na kierunku wokal, w 2017 roku. Od 2015 roku występuje w Teatrze Wielkim w Poznaniu oraz na festiwalach operowych w Polsce i Europie Zachodniej. Obecnie mieszka w Szwecji i często współpracuje z Instytutem Polskim, koncentrując się na polskim repertuarze wokalnym, w tym na muzyce sakralnej, pieśniach i ariach operowych. Latem 2020 roku zdobyła szerokie uznanie za swój występ w programie TV4 Så mycket bättre, występując u boku Silvany Imam.









Marek Mazur (fortepian) występuje intensywnie w Polsce i Szwecji od 2012 roku. W 2020 roku ukończył studia doktoranckie na Akademii Muzycznej w Poznaniu pod kierunkiem prof. Alicji Kledzik. Wówczas, pracował również jako akompaniator i wykładowca muzyki kameralnej. Marek spędził rok w Akademii Muzycznej w Malmö, doskonaląc swoje umiejętności pianistyczne pod okiem prof. Hansa Pålssona. Obecnie mieszka w Sztokholmie, gdzie regularnie współpracuje z Instytutem Polskim.

Scheduled Historia Język Muzyka Wydarzenia
Adolf Fredriks kyrka, Holländargatan 14, Stockholm Map

Mikołaj Grynberg w Szwecji 🗓 🗺

W marcu nakładem wydawnictwa Rámus förlag ukazała się w Szwecji książka polskiego pisarza Mikołaja Grynberga Rejwach (2017, Nisza, szw. Rabalder) w przekładzie Tomasa Håkansona. W związku z premierą szwedzkiego wydania autor odwiedzi w maju Szwecję i weźmie udział w wydarzeniach odbywających się w trzech różnych miastach.
21 05.2025 25 05.2025 Aktualności, Artykuły, Literatura, Wydarzenia

Wystawa The Magic Power of the Needle

16 kwietnia otwiera się wystawa The Magic Power of the Needle w Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie. Jej kuratorkami są Joanna Warsza, kuratorka miejska Hamburga, oraz artystka i kuratorka Bella Rune, która pracuje z rzeźbą i tekstyliami. Wśród dwunastu artystów z całego świata prezentowanych na wystawie znajduje się polsko-romska artystka Małgorzata Mirga-Tas.
16 04.2025 03 08.2025 Aktualności, Artykuły, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

„To nie mój film” Marii Zbąskiej na

Ny Europeisk Film powraca! Celem tego cyklu filmowego jest zaprezentowanie nowego kina europejskiego, w którym występują wschodzące gwiazdy kina z całego kontynentu. 9 kwietnia o godz. 19:00 w kinie Klarabiografen w Sztokholmie odbędzie się projekcja debiutanckiego filmu Marii Zbąskiej „To nie jest mój film”.
09 04.2025 Kino, Wydarzenia