11.07.2019 - 29.08.2019 Historia, Wydarzenia Polska institutet, Mosebacke torg 4, Stockholm

„15 lat PL w UE” – wystawa w ramach obchodów 15 rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej 🗺

Wystawa “15 lat Polski w Unii Europejskiej” zarysowuje historię Polski w okresie ostatnich 30-stu lat przemian społeczno-ustrojowych, opowiadając w najszerszym zakresie o polskiej drodze do UE, efektach 15-stu lat członkostwa oraz o procesie integracji, który stał się motorem do budowy nowoczesnego państwa.

Ważnym elementem wystawy jest ukazanie pozytywnych zmian, które zaszły w Polsce od czasu przystąpienia do Unii. Zaprezentowane na wystawie przykłady: nowoczesnej architektury, rewitalizacji miast, infrastruktury transportowej oraz sportowej, a także zmian w polityce kulturalnej były możliwe w dużej mierze dzięki otrzymanym funduszom unijnym i ich efektywnemu wykorzystaniu.
 
Europa to miejsce, do którego społeczeństwo polskie przynależy od ponad 1000 lat. To miejsce, gdzie Polacy zakładają rodziny, pracują, rozwijają się; to wspólnota, która daje wiele możliwości i której należy dać z siebie to, co najlepsze.
 
Zobacz, jak Polska się zmieniła dzięki członkostwu w Unii!


Wernisaż: czwartek 11 lipca o godz. 17.00-18.00. Prosimy o potwierdzenie swojego uczestnictwa na adres osa@polskainstitutet.se najpóźniej do 10 lipca.

Wystawa jest otwarta dla zwiedzających
do 29 sierpnia 2019 r., od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-15.00.

 


from to
Scheduled Historia Wydarzenia
Polska institutet, Mosebacke torg 4, Stockholm Map

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia