4.06.2025 - 1.09.2025 Artykuły, Historia, Sztuka polska, Sztuki wizualne mötesplats: PREKS Infokiosk vid korsningen Folke Bernadottes bro och de Besches väg

Spacer z przewodnikiem po Parku Rzeźb – po polsku 🗺

W okresie od 4 czerwca do 1 września odbywają się darmowe oprowadzania z przewodnikiem (w języku szwedzkim, względnie angielskim) po Parku Rzeźb Księżniczki Estelle (Prinsessan Estelles Skulpturpark) na Djurgården w Sztokholmie. Około jednogodzinny spacer rozpoczyna się codziennie o 13:00, miejscem zbiórki jest budka informacyjna Fundacji Kultury Księżniczki Estelle (PREKS Infokiosk) przy skrzyżowaniu Folke Bernadottes bro i de Besches väg.

W związku z nową rzeźbą polskiej artystki, Moniki Sosnowskiej, Fundacja PREKS we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie organizuje oprowadzania z przewodnikiem również w języku polskim.
Pierwsze z nich odbędzie się 24 czerwca o godz. 13.30.

Rekomendowane przystanki komunikacji miejskiej: Museiparken, Djurgårdsbron, Bellmansro. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

3 czerwca 2025 odbyła się uroczysta inauguracja rzeźby Moniki Sosnowskiej pt. „Muzeum”. Instytut Polski w Sztokholmie jest jednym z partnerów projektu.

Książe Daniel zainaugurował oficjalne odsłonięcie już szóstego dzieła sztuki w Parku Rzeźb imienia jego córki, Księżniczki Estelle. W ceremonii wzięła również udział szwedzka minister kultury Parisa Liljestrand, Chargé d’affaires ad interim Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Szwecji Karolina Ostrzyniewska, dyrektor Fundacji Kultury Księżniczki Estelle Sara Sandström oraz autorka tegorocznej rzeźby, Monika Sosnowska.

Wydarzenie poprowadziła słynna szwedzka aktorka Lena Endre, a John Nalan wykonał wzruszający utwór fortepianowy Jacoba Mühlrada zadedykowany rzeźbie polskiej artystki.

Inspiracją dla monumentalnej rzeźby zatytułowanej „Muzeum” jest nigdy nie zrealizowany projekt budowy muzeum. Pomysłodawcą był, w 1830 roku, Karol XIV Jan, pierwszy przedstawiciel dynastii Bernadotte na szwedzkim tronie.

Monika Sosnowska otrzymała możliwość wykorzystania w swojej nowej rzeźbie jedenastu marmurowych elementów z planowanego przez szwedzkiego króla muzeum. Są obecnie wkomponowane w sześć odlanych na miejscu wolnostojących form z betonu. Następuje spotkanie historii z teraźniejszością w rzeźbie, która znajduje się na pograniczu sztuki z architekturą.

Rzeźba „Muzeum” stworzona dla Parku Rzeźb Księżniczki Estelle jest pierwszą publiczną pracą Sosnowskiej w Skandynawii. Zamówienie pracy Moniki Sosnowskiej pod tytułem „Muzeum” stało się możliwe dzięki hojnemu wsparciu Elin Kling i Karla Lindmana.

W związku rzeźbą Moniki Sosnowskiej odbywa się w tym roku szereg wydarzeń zorganizowanych przez Fundację Kultury Księżniczki Estelle wraz z partnerującymi jej instytucjami, m.in. Muzeum Narodowym (Nationalmuseum), Muzeum Sztuki Współczesnej (Moderna museet) i Instytutem Polskim w Sztokholmie, który wspiera cały projekt promocyjnie i finansowo.

Więcej informacji: www.preks.se

from to
Scheduled Artykuły Historia Sztuka polska Sztuki wizualne
mötesplats: PREKS Infokiosk vid korsningen Folke Bernadottes bro och de Besches väg Map

Ukochana polska kolęda na Koncercie Świątecznym UE

Zbliża się magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia - ulice rozświetlają światełka, śnieg i świąteczny gwar. W tym szczególnym okresie Instytut serdecznie zaprasza na wielojęzyczny koncert bożonarodzeniowy UE, prezentujący muzykę z wielu różnych zakątków Europy. Wydarzenie jest organizowane przez Komisję Europejską we współpracy z ambasadami i instytutami kultury 21 państw członkowskich. W tym roku gościem honorowym będzie Ukraina.
08 12.2025 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia

Fotoreportaż: Umeå Film Festival (UEFF) 🗓

Sześć dni festiwalu, a w tym osiem polskich filmów, wyświetlanych w trakcie jedenastu projekcji filmowych. Co za niesamowite filmowe przeżycie!
25 11.2025 30 11.2025 Artykuły, Galeria

Polski film Cold Home bierze udział w

Ponad 100 filmów animowanych z całego świata będzie pokazanych podczas tegorocznej edycji REX Animation Film Festival!
17 11.2025 22 11.2025 Aktualności, Artykuły, Kino, Wydarzenia