20.01.2020 Aktualności

Relacja: Wystawa Europa Humanistów w Sztokholmie oraz pokaz filmowy ‘Voyage au but d’une identité’ Filipa Markiewicza

Kolejne otwarcie wystawy „Europa Humanistów” w ramach projektu "Reloaded! European Values" miało miejsce w poniedziałek, 20 stycznia 2020 roku, we Włoskim Instytucie Kultury w Sztokholmie.

Wernisaż rozpoczął się od przemówień: Daphne Springhorn – przedstawicielki Goethe-Institut Schweden oraz dyrektor Instytutu Włoskiego – Maria Sica, które przedstawiły genezę i cel projektu. Następnie odbył się pokaz dwóch filmów krótkometrażowych: – „Voyage au bout d’une identité” (2015) w reżyserii Filipa Markiewicza i Charlesa Hellera oraz „Liquid Traces – The Left-to-Die Boat Case” (2014) w reżyserii Lorenzo Pezzaniego poprzedzony wykładem latynistki, Eleny Dahlberg.

Wystawa „Europa Humanistów” była wcześniej pokazywana w maju 2019 roku w Europahuset w Sztokholmie, gdzie cieszyła się dużą popularnością. Było to jedno z wydarzeń podczas obchodów Dnia Europy. Aby podkreślić istotny wkład humanistów w tworzenie europejskiego dziedzictwa kulturowego, jak również ich rolę jako prekursorów nowoczesnej Europy, EUNIC Sweden, sieć zrzeszająca instytuty kultury państw członkowskich Unii Europejskiej w Szwecji, przygotowała projekt pod tytułem „Europa humanistów”. Wystawa skupia się na aktualnych tematach migracji, tolerancji, równości oraz współpracy europejskiej. Każde z zaangażowanych państw zaprezentowało dwóch wielkich humanistów, pochodzących z reprezentowanego przez dany instytut kraju. W ramach polskiej części wystawy zostali przedstawieni: pisarz polityczny okresu renesansu – Andrzej Frycz Modrzewski oraz pisarz polityczny i mówca – biskup Wawrzyniec Goślicki.

Wystawa jest częścią serii wydarzeń organizowanych w ramach projektu „Reloaded! European Values” we współpracy z EUNIC-Stockholm (European Union National Institutes for Culture) oraz reprezentacją Komisji Europejskiej w Szwecji.

Scheduled Aktualności

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia

Performance Pawła Kulczyńskiego podczas tegorocznej iluminacji instalacji

Powoli nadchodzi okres, kiedy każdy z nas pragnie rozświetlić mrok światłem. Serdecznie zapraszamy na obchody 52. rocznicy odsłonięcia dzieła polskiego artysty Władysława Hasiora ‘Słoneczny Rydwan’, które znajduje się na wzgórzu w Södertälje.
19 10.2024 Aktualności, Historia, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia